Koperen uniformschildje van het vrijkorps Pro Aris et Focis uit de Patriottentijd (1780-1788). (coll. Museum Enschedé) Johannes in het via zijn neef Adriaan Justus, medefirmant en eerste gemeentearchivaris, aan de stad schonk.8' Met de vrijheid in berichtge ving van de Opregte Haarlemsche Courant was het na 1788 eveneens gedaan. Johannes 11 Enschedé werd pas weer politiek actief bij de Franse inva sie van 1795. Veel van zijn medekompanen uit de patriottentijd keerden terug als leden van de revolutionaire, provisionele stadsregering van Haarlem aan het begin van de Bataafse Republiek. Van januari 1795 tot december 1797 was Johannes n vice-president van de nieuwe stadsrege ring en zelfs een half jaar president. De laatste jaren van zijn leven tot zijn voortijdige dood in 1799 wijdde hij zich weer volledig aan de firma. Jeugdjaren Als oudste zoon van de Haarlemse patriot stond Johannes in (1785-1866) op het breukvlak van twee tijden. Ook in de geschiedenis van het bedrijf is hij een centrale overgangsfiguur tussen de oude drukkerij en de nieu we firma van de negentiende eeuw. Nog op een andere manier is Johan nes ui interessant, hij is verreweg de best 'gedocumenteerde' Enschedé. Zelfs een handvol haarlokken van zijn sterfbed bevond zich in een omslag tussen zijn nagelaten papieren. Zijn talloze aantekeningen, zijn verslaglegging van familiegebeurtenissen, zijn nauwgezette registratie van dB -65- FRANS WILLEM LANTINK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 67