zijn dagelijks leven en precieze tijdsindelingen zijn alle uiting van een nieuwe mentaliteit.9' Het burgerlijke ethos van de negentiende eeuw is in zijn nalatenschap steeds tastbaar.10' Tot de nieuwe burgercultuur behoorde ook het vastleggen van de eigen persoonlijke levensloop. In het Museum Enschedé zijn de complete agen da's van 1819 tot zijn dood in 1866 bewaard gebleven. Vol persoonlijke aantekeningen vormen zij een uniek document van het leven in die tijd en zijn ze ook een bijzonder soort egodocument. De persoonlijke kas boekjes die over een langere periode bewaard zijn gebleven vormen het pendant van zijn zorgvuldig vastgelegde leven. In deze privé-boekhou- -67— ding werden alle persoonlijke uitgaven en inkomsten genoteerd, vanzelf sprekend naast de boekhouding van de firma. Wat was de betekenis van deze drang het eigen leven zo te registreren? Die vraag te stellen is belangrijker dan een exacte reconstructie van dit leven te maken. In dit artikel wordt een eerste impressie van dit bijzondere bronnenmateriaal gegeven. In de nagelaten papieren van Johannes in Enschedé bevindt zich in zijn handschrift een autobiografisch overzicht vanaf zijn geboorte tot 1815.11' Per jaartal worden in korte trefwoorden en droge staccatozinnen belangrijke gebeurtenissen en persoonlijke ervaringen genoteerd. Zo wordt een logeerpartij in Weesp bij 'grootpapa Swaving' genoemd en de ervaring van de achtjarige met 'het doodshoofd' in het huis van de oud burgemeester. In 1795 maakt hij de betrokkenheid van zijn vader bij de omwenteling van zeer nabij mee: 'De fransche revolutie-Gezelschap den i8den Januarij in mijn ouders huis' en verder bij dat jaar 'Dansen om de vrijheidsboom - dansen op de zaal van 't stadhuis'.12' De eerste Franschen te paard.' Observaties van familieleden uit de eerste jaren van de Franse tijd zijn er ook, zoals het 'besluit' van zijn neef Jacobus een sabel met de woorden 'vrijheid gelijkheid broederschap' in de schoorsteen op te hangen. Na de eerste jaren op de Latijnse school stuurde zijn vader de veer tienjarige Johannes in naar de zeer vooruitstrevende instelling van domi nee Joannes Wegeri (1750-1818) in Beverwijk. Johannes n was zelf een typische vertegenwoordiger van de Nederlandse Verlichting en stond met velen van zijn gelijkgestemde tijdgenoten in contact. Wegeri was even eens een prominent lid van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen. Het pedagogische doel van Beverwijk was de leerlingen tot maatschappelijk nuttige burgers op te voeden. In die zin sloot het precies aan bij het nieu we morele burgerbegrip van die tijd.13' Het instituut van Wegeri bood bovendien een zeer vooruitstrevende vooropleiding van de universiteit.14' De leerlingen van Wegeri speelden ook in hun vrije tijd 'Verlichting' FRANS WILLEM LANTINK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 69