door middel van het door hun opgezette mini-genootschap Tandem Fit Surculus Arbor. De uitgesproken doelstelling was het verbeteren 'van 't Hart en aankweeken van 't verstand'. Een prachtig bewijs van verdien stelijk lidmaatschap van Johannes m uit 1799 naast een 'diploma' uit 1800 zijn voorbeelden van de ernst maar ook van het plezier waarmee de jon geren de modieuze genootschapscultuur van de volwassenen imiteerden. Er werden ook 'Wetten' voor het gezelschap opgesteld, die niet alleen het bijeenkomen en uiteengaan en het kiezen van nieuwe leden van het gezelschap wilden regelen maar ook 'Over de manier van oreeren' het -68— een en ander bepaalde. De leden waren gehouden 'op hun beurten een stelling te doen en de zelve tegen alle de leden die er eenige aanmerking opmogten hebben te defenderen'. Nog meer dan op een debatingclub moeten de bijeenkomsten op een soort retorische schoolstrijd geleken hebben. Naast het verdedigen van stellingen werd ook verwacht dat er bij iedere vergadering door twee leden een 'redevoering' zou worden gehou den.15' De Beverwijkse schooltijd bij de verlichte dominee werd doorbroken door de plotselinge ziekte en dood van zijn vader in 1799: 'Voorgevoel dat het met papa's ziekte een ernstige keer zoude nemen. Laatste gesprek. Den nacht doorgebracht ten huize van A. Enschedé.16' Geslapen in de bedstede binnenkamer. Berigt van het overlijden.'17' Het tragische voortij dige overlijden van zijn vader versnelde het al voor hem uitgestippelde plan om naar de universiteit van Leiden te gaan voor de rechtenstudie. In de laatste tijd thuis werd nog wel op de planken gestaan bij de toneelso ciëteit Leerzaam Vermaak dat van een patriottisch gezelschap de ont moetingsplaats van de Haarlemse elite18' geworden was. Ook werden er nog danslessen genomen en werd het 'plan om een ballet te dansen' uit gevoerd. Vrijwel zeker door het oude contact met zijn vader kon de jonge Johannes een onderkomen krijgen bij de befaamde Leidse hoogleraar Siegenbeek. Net als leermeester Wegeri was de doopsgezinde Matthijs Siegenbeek (1774-1854) een uitgesproken exponent van de Nederlandse Verlichting, die zich in hoge mate ook op onderwijs en opvoeding richte. In 1797 was hij tot buitengewoon hoogleraar in de Vaderlandsche Taai en Letterkunde benoemd en later speelde hij ook een rol bij de opbouw van het openbaar onderwijs in Nederland. De eerste ervaringen van Pagina hiernaast: Bewijs van lidmaatschap van Johannes lil Enschedé van het gezelschap Tandem Fit Surculus Arbor uit zijn schooljaren in Beverwijk, maart 1799. (coll. Museum Enschedé) Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 70