Opregte Haarlemsche Courant Onder de firmanten van Joh. Enschedé Zoonen was altijd sprake van een duidelijk taakverdeling. Zo viel in de tijd van Johannes m de (boek)- drukkerij onder de verantwoordelijkheid van zijn oom Abraham en later van diens zoon en opvolgende firmant Jacobus n Enschedé (1787-1865). Aanvankelijk was de uitgave van de Opregte Haarlemsche Courant het exclusieve recht van de Johannessentak, maar het firmacontract van 1826 maakte het, tot ongenoegen van Johannes in en zijn zoon, naast de (bij- -82- bel)drukkerij en de lettergieterij tot een integraal onderdeel van het fami liebedrijf.^) Uit de agenda-dagboeken van Johannes m blijkt dat hij decennia lang tot 1840, toen hij lid van de Tweede Kamer werd, op drie vaste dagdelen per week aan de krant werkte. Tijdens zijn kamerlidmaatschap nam zijn zoon het over, maar vanaf begin jaren vijftig tot vlak voor zijn dood werd de nu zo goed als dagelijkse routine weer opgepakt. De krant verscheen drie dagen per week. Pas in 1847 werd het voorbeeld van het Algemeen Handelsblad gevolgd. Die Amsterdamse krant kwam al vanaf 1830 dage lijks uit en werd vanaf die tijd een geduchte concurrent.36' Welke verspreiding had de HaarlemscheVoor nieuws uit het buiten land was de Opregte Haarlemsche Courant in de achttiende eeuw tot in de eerste helft van de negentiende eeuw toonaangevend. De krant ver scheen in het hele land. Zelfs aan het einde van de negentiende eeuw waren er nog landelijke abonnementen, maar toen werd de krant vooral gelezen vanwege de overlijdensadvertenties. Rond 1840 kreeg de Haarlemsche landelijke concurrentie van nieuwe kranten als het Han delsblad en de Rotterdamsche Courant. Het streven naar onpartijdige berichtgeving van de 'Opregte' verkeerde in een tijd van toenemend poli tiek debat in een nadeel. De uitgesproken liberale Arnhemsche Courant had de toekomst, daarin stonden in die jaren echte opiniestukken. De laatste bloeiperiode van de Opregte Haarlemsche Courant tot 1840 viel samen met het werk van Johannes in als uitgever en redacteur. Hoe zag zijn werk eruit? In niets leek het op het moderne werk van een uit gever. In feite deed hij alles zelf. Hij deed de opmaak en schreef de belangrijkste artikelen zelf. Het was het echte journalistieke handwerk dat in latere tijden hoogst onpraktisch bleek voor een firmant van een groot bedrijf. Dat verklaart ook het grote tijdbeslag, zoals dat blijkt uit de agenda's. Een belangrijk onderdeel van de inkomsten waren de adver tenties in de Courant, waaraan een omvangrijke boekhouding was ver bonden. Het hoge peil van de buitenlandberichten in die jaren is te dan ken aan het tijdrovende redactiewerk. Ze werden gemaakt op basis van Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 84