sterk naar voren. Hier is niets te vinden van de later zo bekritiseerde kleurloosheid van de Opregte Haarlemsche Courant. Er zijn levendige verslagen van politieke debatten in Parijs. Ook Blauws uitgesproken voorkeur voor de liberalen en zijn afkeer van de regeringsmaatregelen die de vrijheid van meningsuiting belemmerden klinken, enigszins gedempt, door in de kolommen van de statige Courant.38' De vermeende kleurloos heid van de krant gaat voor deze jaren dan ook niet op.39' Johannes in was niet op de laatste plaats door zijn geregeld contact met Blauw een van de best geïnformeerde tijdgenoten. De veel gelezen berichten hebben -84- de beeldvorming over Frankrijk in het Nederland van zijn tijd meebe- paald. Johannes in bedacht ook zijn correspondent in zijn Mémorial nécrologique van 1829: 'Een beminnaar van zijn vaderland - een man welke eenmaal hoge waardigheden heeft bekleed en eerlijk is gebleven, iemand van veel ondervinding en menschenkennis; en van eerlijke staats begrippen. Sedert 1819 correspondent van de Haarlemsche Courant.' Over de latere problemen van de krant heeft Johannes ook in zijn agenda's geschreven. Zo schrijft hij in 1862 uitvoerig over de personeels problemen en over de bekende literator Busken Huet die enige tijd voor de Enschedé's is gaan werken, merkt hij op: 'deze persoon heeft aanvan kelijk bezwaar gevonden bij JE die niet kon veronderstellen dat de heer Huet zich aan het slaafsche metier van courantier zou kunnen of willen toewijden.Over tal van werkzaamheden voor de firma bevinden zich aantekeningen in de agenda's. Hier zijn ook opmerkingen te vinden die de bedrijfsgeschiedenis echt tot leven laten komen. Ook zijn hier sporen te vinden van veel zaken die nergens anders vastgelegd zijn of die mon deling zijn overeengekomen. Zo staat bij 15 augustus 1864: 'conversatie van JE jr met de heeren van de Bank over de Javabank. Beschuldiging van inactiviteit en verkeerde zuinigheid'. Zo blijkt bijvoorbeeld dat pas in 1861 een vast geregeld overleg ontstaat tussen de firmanten om de eerste maandag van elke maand bijeen te komen, 'ten einde de gemeenschap pelijke belangen te bespreken» Johannes ui als bestuurder Naast het werk voor de zaak namen bestuurlijke verplichtingen bijna een derde van zijn tijd in beslag. Ook dit is uit de agenda's op te maken. Naast lid van de raad vertegenwoordigde hij Haarlem in tal van besturen, zoals het waterschapsbestuur van Rijnland, het Noord-Hollandsche Collegie der Uitwaterende Sluizen en van de Zeewering van de Hondsbosschen. Tijdrovend was vooral zijn werk als auditeur militair (militair strafrech ter). In Haarlem waren er vaste bestuursavonden voor het Hofje van Staats en (tot zijn opheffing) van het Oudemannenhuis. Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 86