keurig tot en met tafelschikking en geschenken zijn vastgelegd. Ook dit is een interessante bron voor het leven van de Haarlemse elite van die tijd. Zo was er op 2 juli 1862 het diner met mederegenten voor zijn vijf tigjarig regentschap van de hofjes van Staats en Noblet. 's Avonds was er gelegenheid voor gelukwensen van bewoonsters en opzichteressen en schonken zij een 'glazen beker met deksel en opschrift'. Op 21 juli volgde de dankbetuiging van Johannes in aan bewoonsters en opzichteressen. Hij schonk elk van hun een krentenbrood, een pond chocolade, een pond suiker en een halve fles rode en een halve fles witte wijn. Ten slot te volgde ter afsluiting op 27 oktober het tegendiner in de Damstraat voor de mederegenten, een herendiner waarbij ook zonen en neven Enschedé aanwezig waren.47' De oude interesse uit zijn jeugd voor krijgsmacht, zeevaart en marine kwam ook in zijn latere leven tot uiting. Ook hier trad hij in de voetspo ren van zijn vader met zijn extreem lange lidmaatschap van het Vader- landsch Fonds tot aanmoediging van 's Lands Zeedienst te Amsterdam. Zijn quasi-militaire ervaring uit de Franse tijd vond zijn voortzetting in de door hem zeer geliefde functie van auditeur militair. Dat hij tussen alle bedrijven door geregeld afreisde naar Den Helder om een executie te regelen is niet iets wat je op het eerste gezicht verwacht van een boek drukker en courantier. Zo valt er op 12 maart 1835 in zijn agenda een ake- -86- Olieverfportret van Johannes m Enschedé, circa i860, (coll. Museum Enschedé) Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 88