raadszitting van 21 november 1918 voorstellen om het eerst op een ak koordje met Zandvoort te gooien, alvorens verder aan de Zeeweg te wer ken. Een aanleg in deeltrajecten werd vanwege de benodigde doorgra vingen om financiële redenen afgewezen. Indien onmiddellijk werd be gonnen zou Zandvoort zijn voorwaarden niet zo makkelijk meer wijzi gen. Zo rezen er moeilijkheden tussen Zandvoort en Bloemendaal. Na tussenkomst van het Nationaal Steuncomité voerden de beide gemeente besturen overleg met de minister van Binnenlandse Zaken, zodat Bloe mendaal de weg mocht aanleggen zonder verdere verplichtingen onder gronds werk op zich te nemen. Op 10 maart 1919 belegde Zandvoorts bur gemeester J. Beeckman (1895-1925) daartoe een spoedvergadering. T> Het gedeelte van de weg over de zeereep zou op dezelfde breedte van negen meter gebracht moeten worden als de 910 meter lange Zandvoortse Bou levard Barnaart. Pas in juli 1930 zou deze boulevard tegen het symbolische bedrag van één gulden aan de gemeente Zandvoort worden overgedragen. Behandeling onteigeningswet Zeeweg Het duurde drie jaar voordat de gevraagde onteigening in de vorm van een wetsvoorstel was gegoten. Bij de bespreking van het wetsontwerp in de Tweede Kamer op 7 juni 1918 diende met name het algemeen nut te worden aangetoond. Er waren verzoekschriften van milieu-organisaties binnengekomen, die om adequate voorzorgsmaatregelen verzochten tegen het ernstige gevaar van bodemverontreiniging in het wingebied van de drinkwaterleiding. Omdat in het oorspronkelijke ontwerp ook een duinweg van Bloe mendaal naar Zandvoort was opgenomen werd een amendement inge diend om een zijtak in noordelijke richting in de wet op te nemen. Door die noordelijke arm zou een flinke uitbreiding van Bloemendaal naar het westen mogelijk worden en daarom was hier sprake van het zogenoem de 'grote plan'. Uit vrees voor verontreiniging van het wingebied van de Haarlemse waterleiding had men van deze ombuiging afgezien. De daar voor in de plaats getreden zuidelijke tak vanuit de kom van Overveen zou die ontwikkeling tegenhouden. Bovendien hadden de eigenaren van de duingronden, als fervente jagers, meer belang bij een uitgestrekt duinter rein. Dit voorstel tot wijziging werd echter met 61 tegen drie stemmen verworpen. Dat de meerderheid van de Bloemendaalse raad die vreselijk dure weg niet wenste, zoals een kamerlid betoogde, mocht niet verhinde ren dat het onteigeningsvoorstel zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 100