schakeld. Ongeveer een week lang waren zo'n vijftig arbeiders bezig met het afgraven van de grote bulten. Het zand moest in de naast liggende kuilen worden gestort. Van april tot en met november groeven gemiddeld 85 werklieden in circa acht maanden 'de groote weg door de duinen naar zee'. Na de egalisering gingen de heiplanters aan de slag om het stuiven van het zand tegen te gaan. Aan verharding, zoals klinkers, basalt, hoogovenslakken of gewapend beton was nauwelijks meer tegen een normale prijs te komen. Klinkers zouden op de Zeeweg niet staan. Maar de kennis ontbrak bij de raadsle den welk ander materiaal dan de beste keuze zou zijn. In opdracht van de Zeewegcommissie werd door De Jong een rapport opgesteld. Aan vankelijk viel de keuze op hoogovenslakken, maar uiteindelijk voerde de nv Stoomwalsenbedrijf van H. Boesewinkel te Zutphen de werkzaamhe den met het duurdere basalt voor een bedrag van 368.000,- uit. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een ruiterpad aan de zuidrand van de Zeeweg, maar bij de doorgaans zuid-westen wind zou het door de ruiters opgeworpen stof dan op de weg waaien. Anderen meenden dat het voor een trambaan bestemde middengedeelte voorlopig wel als ruiterpad kon worden gebruikt en anders moesten die paar rij paarden maar net als trekpaarden op de rijweg blijven. De duinen als waardevolle bouwgrond De gemeente had groot belang bij de exploitatie van de duinterreinen. De kosten van de Zeeweg werden intussen op zo'n acht ton begroot en de gemeente moest de lening die voor de aanleg was aangegaan binnen afzienbare tijd aflossen. Bovendien moest zij met de eigenaren van de grond een regeling treffen voor de nog te betalen schadeloosstelling. De Zeeweg was altijd een doorn in het oog van de erven Van der Vliet geweest. 10> Zij waren altijd tegen de aanleg geweest, omdat zij zich in hun rechten beknot voelden. Nu de ontwikkeling niet langer viel tegen te houden, wilden zij medezeggenschap in de totstandkoming van een uit breidingsplan. Zij bood de gemeente aan om voor het symbolische bedrag van één gulden alsmede een percentage van de verkoopsom van de ter reinen als bouwgrond de autoweg aan haar af te staan. Zowel op eigen initiatief als in gemeenschappelijk overleg werden exploitatieplannen voor het duingebied gemaakt. n> Er moesten grote villa's komen met hier en daar een tuinmanswoning en over locaties voor arbeiders- en mid denstandswoningen viel te praten. De gemeente Haarlem schonk bijzondere aandacht aan de duinen langs de Zeeweg. Zij wilde een proef nemen met het oprichten van een HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 105