pend, waarna men kon genieten van een ritje over de eerste echte auto strada die het land rijk was. In heel Bloemendaal waren festiviteiten zoals kinderspelen en een bloemencorso. Enkele weken later kregen gemeentearchitect De Jong en zijn rechter hand, de opzichter-tekenaar H.M. Krimp, wegens 'buitengewone bewe zen diensten' een gratificatie van de gemeente. Op aandringen van onder wijswethouder en voorzitter van de Nederlandse vereniging van ama teurfotografen Ign. Bispinck was de totstandkoming van de Zeeweg door de Amsterdamse fotograaf Bickhoff op de gevoelige plaats vastgelegd. -106- Dankzij een gemeentelijke subsidie van 5.000,- konden de organisato ren van 'Bloemendaal's Bloei' een 'krachtige propaganda' voor de Zee weg voeren. De vereniging wenste zo snel mogelijk een drinkwaterfon tein, zodat de bewoners van Kweekduin niet langer met verzoeken om een slokje water zouden worden lastig gevallen. De Zeeweg was nog behoorlijk kaal. In mei 1921 waren plannen van de Zeewegcommissie om een prijsvraag voor beplanting van de taluds uit te schrijven nog steeds niet overgenomen. Ook was de hele weg nog niet met gaas afgezet. Wel werd binnen korte tijd de 25 meter brede midden- baan en de taluds met heidestruikjes tegen het stuiven beplant. Voor de weg langs de zee werd helm uitgekozen. Intussen was de feitelijke taak van de machtige commissie beëindigd, maar voorlopig werd haar de exploitatie van langs de weg gelegen terreinen opgedragen. Aankoop Zeeweg en belendende duinterreinen Ondanks het grote risico dat aan de exploitatie verbonden was, had de Zeewegcommissie wel oren naar een nieuw aanbod van de erven Van der Vliet om 200 hectare duinterrein aan weerszijden van de Zeeweg voor 60 cent per m2 (in plaats van de oude prijs van 7 cent) over te nemen. Er was immers al in de ontwerpfase door Springer rekening gehouden met een bebouwing van de aangrenzende duinterreinen. 'Dan doen we maar als de Amerikanen in de vorige eeuw, dan trekken we naar het westen, dan zoeken we onze "frontier" en bouwen we een "Nieuw Bloemendaal" I2) Zo optimistisch was burgemeester jhr. Bas Backer echter niet, want het aanbrengen van voorzieningen als gas, water en elektriciteit kostte een vermogen. Zolang er geen tram liep zou de verkoop van bouwgrond niet zo vlot gaan. Bovendien was de vraagprijs aan de hoge kant. En voor de oprichting van een gemeentelijk grondbedrijf met bijbehorende belas tingverhoging voor de burger die daarvan het gevolg was, voelde Bloe- mendaals eerste burger al helemaal niets. Daartegenover stond dat door de aankoop van de terreinen tevens de Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 108