taren langs de zeekust en nabij de bebouwde kom van Overveen en het Park Duin en Daal, buiten de verkoop waren gehouden, werd de gemeen te van speculatieve grondaankoop beticht. 'Bovendien gingen de mensen niet zo graag midden in de duinen wonen', aldus een raadslid. Daarnaast ontbrak een goedgekeurde exploitatierekening en gold nota bene een contractueel verbod om bij al die toekomstige bouwactiviteiten zand in de duinen te winnen. Op de aangekochte gemeentelijke duingronden kon een heel nieuw dorp van zo'n 1600 villa's uit de grond gestampt worden met een hypo- -108- thetisch bevolkingsaantal dat gelijk zou staan aan de gehele populatie van de gemeente Bloemendaal. Wanneer de enorme duingebieden die er aan beide zijden achterlagen in particuliere handen bleven, zouden die wel eens op dezelfde wijze in exploitatie kunnen worden gebracht, zodat men zou uitkomen op een totaal van vijfduizend villa's met 25.000 bewo ners. 'Niemand geloofde, dat dit kon', aldus de commissie van onderzoek. Om een dergelijke concurrentie te beletten zou de gemeente voor die pri vate gebieden een bouwverbod kunnen opleggen. Anderen meenden dat men over de bebouwing van een dergelijk groot terrein zeker 75 jaar zou doen. 'Het was uitgesloten, dat alle nieuwe inwoners zich in de toekomst juist op de terreinen langs de Zeeweg zouden neerlaten'. Ontbinding koopcontract Sinds oktober 1918 waren de erven Van der Vliet-Borski hun grond die nodig was voor de aanleg van de Zeeweg kwijt zonder dat zij daarvoor tot dusverre een vergoeding van de gemeente hadden ontvangen. Hoewel de erven volgens het koopcontract van de duingronden veel geld zouden krijgen wensten zij onder die omstandigheden de gesloten overeenkomst zonder meer ongedaan te maken. De erven verklaarden zich tegelijkertijd bereid nieuwe onderhandelingen met de gemeente aan te knopen, om gunstigere bepalingen voor de exploitatie van de duinterreinen te verkrij gen. Ondanks alle tegenstand inzake de aankoop bleven er voorstanders in de raad die zich niet hadden laten meeslepen door de inzet van de Zee weg tijdens de verkiezingscampagne. Inmiddels meende burgemeester jhr. Bas Backer dat de aankoop van de duingronden, anders dan in 1921, toen hij bij het raadsbesluit nog had geapplaudisseerd, niet meer in het belang van de gemeente was. Aangezien de plaatselijke grote financiers hadden ingestemd met het adres tegen de grondaankoop, kon men er geen geld voor lenen. Daarop uitte de Zeewegcommissie haar ongenoe gen over de voortdurende tegenwerking. Een volgend uitbreidingsplan Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 110