Ontwerp voor de strandbar Kennemwijk van de Bloemendaalse architect S. Snuyff, 1922. (avk, Archief grond- en Zeewegcommissie over 1921-1923) -112— Als gevolg van de noodzaak van deskundig toezicht over de badenden, werd door de gemeente vergeefs een oproep per advertentie geplaatst voor een badman met zwemdiploma én kennis van de zeestromingen. De raad stond in april 1922 voor de keuze of een badinrichting wenselijk was. De plannen varieerden van voorzieningen met een dertigtal badkoetsen, waardoor ook koetsiers met paarden nodig waren, tot een tentinrichting voor zo'n veertig personen met wastobben op het strand. Een strand stoelenexploitatie leek nog het meest lucratief. Voor de meerderheid in de raad hoefde Bloemendaal echter geen badplaats te worden en in plaats van het regelen van het strandtoerisme zou men liever een aantal waar schuwingsborden tegen het baden willen plaatsen. 15> Door het Rijk werd over een lengte van ongeveer vier kilometer het strand aan de gemeente verpacht. Het strandtoerisme stond echter nog geheel in de kinderschoe nen; op aanbiedingen voor het pachten van enkele percelen grond werd niet eens ingegaan. De zaken verliepen niet altijd voorspoedig. Exploitant W. Dijkstra en strandpachter J. Dijkhuis verzochten in 1924 wederom om vermindering van hun pachtsom. Beiden hadden de afgelopen tijd niets verdiend. Hoe wel b en w tot een lager tarief bereid waren, zag de raad eigenlijk meer in een openbare verpachting. Daaraan zou de voorwaarde moeten worden verbonden dat op de zeereep te midden van het mooie duinlandschap niet langer 'zulke monsterachtigheden blijven als de gebouwen die er thans stonden.' Een raadslid 'wist niet wat hij zag toen hij al dat lelijks voor het eerst ontwaarde'. De raad vond dat de opgeschilderde reclames niet meer toegestaan mochten worden en dat naar voorschrift van het gemeentebestuur de gebouwtjes geel geschilderd moesten worden met een blauwe rand. De exploitanten moesten de wintertijd maar gebruiken om één en ander mooi op te knappen. Anderen zeiden, dat de exploitan ten veel kosten hadden moeten maken en nu liet de gemeente hen mis schien alles afbreken om er bij publieke aanbesteding meer geld uit te kunnen slaan. Moest deze pioniers niet nog enige jaren de gelegenheid Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 114