Regeringsbrood en kunstbriketten De sociale gevolgen van de Eerste Wereldoorlog in Haarlem Inleiding De schoten die werden gelost op het vorstenpaar Frans Ferdinand en Sophie op 28 juni 1914 in Sarajevo, de aanleiding tot de Eerste Wereld oorlog, hadden geen onmiddellijke gevolgen voor de Haarlemse samen leving. Wel brachten de oorlogsverklaringen daarna onrust, toen de Oos tenrijks-Servische oorlog een groot aantal landen in zijn kielzog mee sleepte. Hoewel Nederland neutraal bleef, hebben de gebeurtenissen met de grimmige strijdtaferelen in de loopgraven en de vele oorlogsslacht offers ook de Haarlemse gemoederen niet onberoerd gelaten. Wat de Eerste Wereldoorlog voor het dagelijkse leven daadwerkelijk zou betekenen, werd na verloop van tijd pas duidelijk, toen het stagne rende handelsverkeer zijn tol ging eisen. De gevolgen van een teruglo pende import en export bleven niet uit: werkloosheid, schaarste aan levensmiddelen, sociale nood en slechte levensomstandigheden. Tegen het eind van de oorlog werd de sociale onrust in Haarlem pas goed voel baar. Winkels werden bestormd en leeggeroofd, bakkerskarren omge duwd. Met sabelhouwen ging de politie de oproerkraaiers te lijf. Uitein delijk werden ook in Haarlem schoten gelost: zij waren niet bedoeld voor een vorstenpaar, maar troffen per ongeluk een niets vermoedende burger. De gevolgen van de grote krachtmeting tussen Frankrijk en Duitsland op een kleine stad als Haarlem is het onderwerp van dit artikel. Ingegaan wordt op de verslechterende werkgelegenheid, huisvesting en gezondheid van de Haarlemse burgerij en de sociale onrust ten gevolge daarvan. Het begin: 'Wij haten niemand en wensen met een ieder in vrede te leven' In de vroege ochtend van maandag 3 augustus 1914 verklaarde Duitsland Frankrijk de oorlog. Een dag later trokken Duitse legers België binnen in hun opmars naar Parijs. In Nederland heerste er aanvankelijk optimisme, want de gevoerde neutraliteitspolitiek garandeerde dat de oorlog ver weg zou blijven. Haarlems Dagblad meldde: WIM DUBA m.m.V. TONY LINDIJER*

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 11