nogal eens tegen, maar op zondagavond i februari gebeurde ongeveer het volgende: op het Haarlemse hoofdbureau van Politie aan de Smedestraat kwamen op de Algemene Surveillancekamer (de a.s.-kamer) een aantal personen bijeen om lijsten te maken met namen van te gijzelen en te fu silleren personen. Daar waren de Duitse Orde Dienst (od) functionaris sen Joachim Walther (Oberassistent Sicherheitspolizei), Ernst Wehmer (speciaal belast met communistische aangelegenheden) en Hermann Neumeyer (Untersturmführer, Leiter der Abteilung Wehrmacht-executi- ve beim Sicherheitsdienst). Ook was een Duitse typist aanwezig. Bij hen voegden zich na telefonische oproep de Haarlemse Heerbanleider van de Weer Afdeling (wa) J. Nederkoorn en de WA-man F. Slot. De laatste was eigenaar van een café aan de Kruisstraat 14, waar voornamelijk Duitsers en NSB'ers kwamen. Nederkoorn was handelaar in bouwmaterialen. Zij tweeën probeerden aan de hand van een adresboek namen te vinden van te gijzelen personen (anti-Duits gezinden en communisten) Zij vroegen aan de dienstdoende politiefunctionarissen om namen te noemen van communisten en van de leden van de Haarlemse Joodse Raad. Deze laatsten waren bij de agenten niet bekend - zeiden ze - en zelfs burgemeester Plekker, die eveneens een tijdje aanwezig was, wist die namen niet. Dat vond men vreemd want hij had die Raad zelf ingesteld. Volgens de getuigen zag burgemeester Plekker hoog op de lijst de naam staan van rabbijn Frank en probeerde hij die door te strepen en door een andere jood te vervangen, omdat hij Frank een goed en edel mens vond. De WA-mannen vonden het bevreemdend dat een NSB-burgemeester in de bres sprong voor een jood en in diens plaats een ander probeerde te vin den. De politieke afdeling van de Haarlemse politie had in de meidagen van r940 de gegevens over communisten en andere personen die in de gaten moesten worden gehouden vernietigd. De Duitsers deden een beroep op het geheugen van een bij die afdeling betrokken agent en vroegen hem om namen van communisten te noemen. Hij vertelde dat het archief was vernietigd en dat hij geen namen uit zijn hoofd wist. Bovendien waren bij het uitbreken van de oorlog van Duitsland met Rusland de bekendste communisten al gearresteerd. Hij werd na zware bedreigingen met een adresboek naar huis gestuurd om daar over de namen na te denken. Daar vernietigde hij enkele gegevens die hij nog thuis had en hij keerde na van zijn vrouw en drie kinderen afscheid te hebben genomen tegen midder nacht naar het politiebureau terug. Hij wist nog steeds geen namen te noemen en zei later tegen een collega dat hij niet van plan was mensen uit te leveren waarvan hij vermoedde dat velen slachtoffer zouden wor den. Hij verwachtte wegens zijn weigering op zijn minst te zullen worden Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 120