opgepakt, maar werd later naar huis gestuurd. Dat laatste viel dus mee maar de spanning was zo groot geweest dat zijn zenuwstelsel geknauwd raakte en hij met ziekteverlof moest. In november 1943 is hij overleden. Tegenover een andere collega zou hij overigens hebben gezegd dat hij wel een naam had genoemd van een communist en die persoon is inderdaad gefusilleerd. In de A.s.-kamer werd die avond een lijst van 145 te arresteren perso nen gemaakt. Van deze lijst werden stroken met enkele namen geknipt en aan agenten meegegeven met de opdracht tot arrestatie. Veel systeem zat er niet in de lijsten, want personen uit dezelfde straat of buurt werden door verschillende groepjes opgehaald. In de nacht van 1 op 2 februari werden zo 109 personen, meest Haarlemmers maar ook enkelen uit de ge meenten Heemstede en Bloemendaal door Duitse politiemensen verge zeld door een Haarlemse agent (die de weg wist) van hun bed gelicht en naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht. Daar werden ze gere gistreerd, tijdelijk in het gymnastieklokaal samengebracht en vervolgens naar de gevangenis getransporteerd, waar ze in het vlak (de open bene denruimte) werden geplaatst. Er heerste daar een praatverbod. Vast staat dat er 36 personen niet konden worden gearresteerd wegens hun afwezigheid. Op een aparte lijst van niet aangetroffen personen staat aangetekend dat drie van hen in een concentratiekamp waren, twee zaten in de gevangenis, twee waren anderhalf jaar geleden reeds gearresteerd en zeven waren voortvluchtig/weg. Dit wijst op weinig medewerking van de politie-ambtenaren, want een deel van deze gegevens zou toch bij de politie bekend moeten zijn geweest. Iedere maand immers moest de bur gemeester aan de Commissaris der Provincie een lijst sturen van de Haarlemse politieke gevangenen en de namen werden hem steeds door de politie verstrekt. Twee personen waren overleden, één mocht op dok tersattest niet worden vervoerd en zeven waren verhuisd. Zes werkten buiten de stad waarvan twee in Duitsland. Zes personen werden thuis niet aangetroffen. Er werden geen pogingen gedaan de afwezigen later alsnog op te pakken. Er is niet bekend of sommige afwezigen tijdig gewaarschuwd waren. Na de oorlog werd in een politierapport gezegd dat van de gearresteer den, Frank en Drilsma de kans hadden gehad om onder te duiken, maar dat zij dit geweigerd hadden, omdat zij hun geloofsgenoten niet in de steek wilden laten. Op de oorspronkelijke lijst kwamen ook tien namen van Haarlemse politiemensen voor, maar de Duitse commandant wilde geen politiemen sen als gijzelaars. Elf gijzelaars waren al eens eerder gearresteerd geweest wegens een moordaanslag op een agent van de Sicherheits Dienst (sd) in J.J. TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 121