een huis aan de Van der Vinnestraat. Enkele andere gijzelaars getuigden later dat zij eens een aanvaring met Nederkoorn hadden gehad en zij zagen daarin de aanleiding tot hun arrestatie. De lijst lijkt op het eerste gezicht een doorsnee van de bevolking te geven, maar er waren verhou dingsgewijs veel vooraanstaande mensen bij met beroepen als tandarts, accountant en leraar wiskunde. Vanuit Amsterdam werden nog eens drie personen naar de Haarlemse gevangenis gebracht en bij de arrestanten gevoegd. Zij waren communisten uit Velsen die twee weken eerder waren gearresteerd. -120— Plekker kreeg enkele dagen na deze actie een brief van een vrouw, die protesteerde tegen de arrestatie van haar man, die in de meidagen 1940 samen met Plekker als NSB-verdachte in Hoorn had gevangen gezeten. Hij reageerde met de mededeling dat actie in deze buiten zijn bevoegd heden lag. De lijst met de namen der arrestanten werd in de nacht naar de Duitse autoriteiten doorgeseind. Rauter en de bevelhebber der Duitse weer macht in Nederland F.C. Christiansen gaven daarop aan wie er moesten worden geëxecuteerd. In de vroege ochtend werden in het vlak tien namen van gijzelaars voorgelezen, drie joden en zeven niet-joden, die moesten uittreden. Hierbij waren ook de drie Velsenaren. Zij werden naar de kamer van de adjunct-directeur gebracht en vernamen daar dat zij gefusilleerd zouden worden. Zij mochten een brief aan hun familie schrijven en kregen rookwaren aangeboden. Van één hunner bleek dat zijn broer eerder was gefusilleerd en hij werd daarom door een ander ver vangen. Bij de arrestanten was nog een jood, dr. E. Elte, die korte tijd lid van de Joodse Raad was geweest. Hij werd niet gefusilleerd, maar ging met de gijzelaars mee naar Vught. In de kamer van de adjunct-directeur was ook de Amsterdamse SD-chef Kriminalrat Willy Lages aanwezig, die er zeer onder de indruk raakte van een lang gesprek dat hij met rabbijn Frank voerde. Fusillade De begrafenisondernemer Lucas Aalders uit de Generaal Cronjéstraat kreeg in de nacht van 1 op 2 februari kort na middernacht een telefoon tje van Duitsers dat zij hem zouden ophalen en brengen naar een dood kistenmaker aan de Leidsevaart. Daar werden tien kisten besteld die de begrafenisondernemer met het benodigde personeel om 8.30 uur bij hotel Duin en Daal in Bloemendaal moest afleveren, waar een afdeling van de Ordnungspolizei logeerde. Vanaf dit hotel werden zij naar de nabije Kar- Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 122