meltrap gebracht, waar ze moesten wachten. Zij hoorden vuursalvo's vanuit de duinen en even later kwam een detachement van ongeveer 30 man Duitse politie uit de duinen gemarcheerd. De begrafenisondernemer kreeg opdracht de kisten de duinen in te brengen. Daar zag hij aan vijf paaltjes vijf mannen hangen en verderop nog eens vijf. Zij waren dood en hadden schotwonden in het hoofd. Bij elk lijk werd een kist geplaatst en vervolgens kreeg het begrafenispersoneel de opdracht om de doden los te maken en in de kisten te leggen. Dit weigerden zij ('Dit is ons werk niet') waarop de Duitsers het zelf deden. De begrafenisondernemer schroefde de kisten dicht. Vervolgens brachten zij de kisten naar hun gereedstaan- -123- de verhuiswagen. Een werknemer van de begrafenisondernemer bracht de kisten naar Westerveld, waar ze onder de volgnummers 14086-14095 werden gecremeerd. De asresten werden door twee leden van de Duitse politie meegenomen. De begrafenisondernemer en zijn mannen konden hun salaris ophalen bij de sd aan het Kenaupark, maar zij verklaarden na de oorlog dit niet te hebben gedaan. De volgende personen werden in de ochtend van 2 februari 1943 gefusil leerd: Chapon, Barend Amsterdam 4 augustus 1884 B. Chapon was o.a. commissionair in effecten, oprichter van de wo ningbouwvereniging Tuinwijk, lid en later voorzitter van de kerkeraad van de Ned.-Israëlitische gemeente in Haarlem en sinds 1941 lid van de door Plekker ingestelde Joodse Raad in Haarlem.2' Drilsma, mr. Herbert Otto Amsterdam 2 augustus 1906 H.O. Drilsma was advocaat en procureur te Haarlem en tot de Duitsers hem schorsten ook lid van de gemeenteraad voor de sdap. Frank, Philip Hilversum 9 augustus 1910 P. Frank was rabbijn van de Ned.-Israëlitische gemeente in Haarlem en opperrabijn voor Noord-Holland. Hij was sinds 1941 lid van de Joodse Raad in Haarlem. Lebbe, Johannes Theodorus Den Helder 16 december 1878 J.T. Lebbe was tuinman. In het vooroorlogse nw stond hij bekend als vooraanstaand strijder. Hij had een diep innerlijk gevoel voor recht en vrijheid, was lid van de cpn en sinds 1941 betrokken bij het versprei den van De Waarheid. J.J. TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 125