Monumentenzorg Haarlem Tekst: Bart Uittenhout (tenzij anders vermeld) Onderzoek: Wil den Heijer Fotografie: Jos Fielmich (tenzij anders vermeld) Voor de compleetheid van het jaaroverzicht worden alle monumentale -141- panden waaraan wijzigingen in dat jaar hebben plaats gevonden ge noemd. De panden, waarvan de geschiedenis en/of de restauratie ver meldenswaardig is, worden min of meer uitvoerig besproken. Herstel werkzaamheden in de zin van een dak- of gevelherstel en regelmatig on derhoud zoals schilderwerk worden achter het adres vermeld zonder op die werkzaamheden dieper in te gaan. Inleiding Bijdrage van Anke Rietdijk, hoofd Specifieke Taken, Afdeling Vergun ningen Toezicht Het jaar 2003 is voor Monumentenzorg een bewogen jaar geweest! Op zondagavond 23 maart ging één van de mooiste kerken van Haarlem in vlammen op, waarbij drie brandweermannen om het leven kwamen. Een grote menselijke tragedie. Vanuit monumentaal oogpunt eveneens een enorm verlies. Het zal nog een hele opgave zijn om de leegte, die de monumentale Koningkerk aan de Kloppersingel naliet, op een waardige manier in te vullen. Gelukkig zijn ook dit jaar weer door restauraties monumenten voor de toekomst zeker gesteld. In het hart van de stad is de voormalige huis houdschool 'Het huis van Schagen' fraai gerestaureerd. Waar ooit talrij ke duiven de dienst uitmaakten en het verval zwaar had toegeslagen zijn nu aantrekkelijke winkels en woningen gerealiseerd. Vooral de voorma lige kapel is dankzij de extra subsidie voor het herstel van de wand- en gewelfbeschilderingen een juweel geworden. Ook de restauratie van Dreefzicht is dit jaar afgerond. Deze voormalige buitensociëteit in de Haarlemmerhout heeft een zeer bewogen bouwgeschiedenis, maar zal nu opnieuw als restaurant voor een groot publiek toegankelijk zijn. Voor veel projecten waar monumenten bij betrokken zijn of die een markante plaats hebben in het beschermde stadsgezicht zijn de plannen ver gevorderd. Zo is er een begin gemaakt met de restauratie van de voor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 143