malige gebouwen van het Haarlemse Energiebedrijf, waar nu tijdelijk de Lichtfabriek is gehuisvest. Dit complex zal ook in de toekomst een cul turele bestemming krijgen. Wanneer dan op termijn het hoofdgebouw van Droste aan de Harmenjansweg hersteld en verbouwd zal zijn, zal dit gedeelte van de stad een belangrijke facelift hebben ondergaan. Aan de zuidkant van het centrum nemen de plannen voor de Maria Stichting steeds meer vorm aan. Het hoofdgebouw van het ziekenhuis aan de Kampersingel zal met zijn typische verschijning behouden blijven mét de bestaande monumenten aan de Kleine Houtweg. Op het zieken- -142- huisterrein zelf komt een groot aantal woningen, o.a. in de bestaande hoogbouw van het ziekenhuis die belangrijk afgeslankt wordt. Ook binnen de sector Stedelijke Ontwikkeling van de gemeente heb ben de nodige veranderingen plaatsgevonden. Deze sector, die zich bezig houdt met plannen op het gebied van bouwen, wonen en leefomgeving, is ingrijpend gereorganiseerd met het doel de burger sneller en beter van dienst te kunnen zijn. Monumentenzorg heeft een nieuwe plaats binnen de Afdelingen Vergunningen Toezicht en Beleid gekregen. Tegelijkertijd is hard gewerkt aan de meerjarenvisie monumentenzorg 2004-2010, die langzaam zijn voltooiing nadert. De omgang met en de zorg voor cultuurhistorische waarden staan in deze nota centraal. Initiatieven zoals de uitbreiding van het beschermd stadsgezicht en uit breiding van het aantal gemeentelijke monumenten worden voorgesteld. Indien het gemeentebestuur akkoord gaat kan deze meerjarenvisie een goede bijdrage leveren aan het omgaan met cultuurhistorie in een histo rische stad als Haarlem. Wij houden u graag op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen! Gemeentelijke restauraties stadhuis (rijksmonument, Antichambre) Bijdrage van Martin Busker Het stadhuis van Haarlem bestaat uit verschillende gebouwen daterend uit verschillende perioden. Een hiervan is de huidige Prinsenhofvleugel die omstreeks 1380 gebouwd is als onderdeel van het voormalige Dominicanenklooster. In 1590 werd het ingrijpend verbouwd tot Prinsen logement en diende het tot verblijfplaats van de stadhouder als hij op bezoek kwam. Ook andere steden troffen dergelijke voorzieningen, in de regel Prinsenhof of Prinsenlogement genoemd. In 1622 werd hier de raad zaal als vergaderruimte voor het stadsbestuur in gebruik genomen en ont stond een afzonderlijk vertrek, dat nu als Antichambre bekend is. Tijdens Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 144