een strook met indirecte verlichting. De vier jaargetijden verhuisden in een kist met houtwol van de gemeentelijke opslag naar één van de zol ders van het stadhuis. Bijna tweeënveertig jaar lang lagen deze kostbare onderdelen in een vergeten hoekje. In 2002 werd de raadzaal opnieuw ingericht (zie Jaarboek Haerlem 2002) en dit jaar was de Antichambre aan de beurt. De opdracht was er meer een stijlkamer van te maken. Dat hield onder andere in; een nieuwe wandbespanning, vernieuwing van verlichting en elektra, aanpassen van de beveiliging, een nieuwe kleurstelling, een andere vergadertafel en andere stoelen. Al in 2001 werd de opdracht gegeven om het bestaande projecttapijt te vervangen. Uit- ~H5~ eindelijk is een eiken parketvloer daarvoor in de plaats gekomen. De indirecte verlichting uit 1961 voldeed niet langer meer en gaf ook heel weinig lichtopbrengst. Aanpassingen aan het plafond waren dus noodza kelijk en deze vormden gelijk een goede aanleiding om de vier hoekbeel- den weer met het plafond te verenigen. Met het beschikbare budget was het niet mogelijk alle voorgenomen plannen door te voeren. Zo werd besloten de ruimte op zich grondig te herstellen, maar zaken als een nieu we vergadertafel uit te stellen. De stoelen konden worden hersteld en opnieuw worden bekleed. Eerst werden elektra, de telefonie en de beveiliging aangepast. De radiatoren werden omtimmerd en de oude stroken met indirecte verlich ting werden veranderd zodat nu 18 stuks verstelbare inbouwspots gemon teerd zijn. Hierna ging de schilder aan de gang. Gekozen werd voor een geheel nieuw kleurenschema dat beter aansloot bij de stijl van de diverse onderdelen. Er werd gebruik gemaakt van watergedragen verfsoorten, die niet altijd makkelijk te verwerken zijn, zeker niet bij grote vlakken en op plaatsen waar veel snijwerk moet worden geschilderd. Deze werkzaam heden gaven al een heel ander beeld van de kamer. Hierna kon met de grootste verandering, de wandbespanning, begon nen worden. De oude bespanning was inmiddels al weggehaald. Nu kon de oude draagconstructie worden geïnspecteerd en gekeken worden of er nog regels moesten worden bijgeplaatst en of er nog bouwsporen te zien waren. Die waren er genoeg. In twee muren waren onder andere de res tanten van schouwen te zien. De zijgevel van de Antichambre is oor spronkelijk een gevel geweest van de voormalige kapel van het Domini canenklooster dat op die plek heeft gestaan. Hier stond oorspronkelijk een grote schouw waarvan de sporen nog duidelijk zichtbaar waren. Achteraf is te betreuren dat de unieke en zeer monumentale schouw uit Grote Houtstraat 120 in de jaren negentig, gelijk met de restanten van de gemeentelijke opslag van historische bouwmaterialen, voor een appel en een ei verkocht is, want die was nu op deze plek goed tot zijn recht geko- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 147