Stagnatie in- en uitvoer van grondstoffen Nederland bleef voor Duitsland van belang enerzijds als dekking tegen Engeland, anderzijds als toevoerkanaal voor levensmiddelen en grond stoffen. Voor Engeland was ons land een buffer die de Duitsers afhield van de grote riviermonden. Voor beide partijen was de Nederlandse neu traliteit essentieel. Toch werd zij herhaaldelijk op de proef gesteld. Engelsen onderzochten Nederlandse schepen en namen ladingen in beslag. Verschillende Nederlandse schepen werden door Duitse onder zeeboten getorpedeerd. Engeland had namelijk op 3 november 1914 en Duitsland op 18 februari 1915 de gehele Noordzee tot gevaarlijk gebied verklaard voor neutrale schepen. De Noordzee wemelde bovendien van de mijnen, Duitse voor de Engelse kust en Engelse voor de Duitse kust. Daartussen bleef een smalle strook over voor de 'neutrale' scheepvaart, maar ook daar was een vrije doortocht allerminst gegarandeerd. De Nederlandse scheepvaart leed gevoelige verliezen door mijnen en door de aanvallen van torpedo's. In het totaal zijn er 88 stoomschepen verlo ren gegaan met een totale scheepsinhoud van ruim 235.000 ton. 6> Omdat de geallieerden op het slagveld nog geen overwinning op de Duitsers hadden kunnen boeken probeerden zij Duitsland in economisch opzicht te dwarsbomen door de toevoer van levensmiddelen en grond stoffen af te snijden. Daarbij werd ons land feitelijk op rantsoen gesteld Barakkenkamp op het terrein van de Ripperdakazerne, 1916. (coll. Kennemer Atlas) Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 14