aan particulieren te verkopen, b en w namen dat advies over en besloten het terrein opnieuw te verhuren voor een periode van dertig jaar tegen een jaarlijkse huursom van zestig gulden. De huur werd steeds voor lan gere termijn verlengd. In 1865 vonden de eerste wijzigingen aan het gebouw plaats toen ter hoogte van de eerste verdieping een woning voor de kastelein (conciër ge) werd ingebracht en aan de zuidzijde twee nevenzalen werden aange bouwd. Deze éénlaagse aanbouwen werden in beide hoeken van de bestaande T-vorm opgetrokken. Gezien de tijd zou J.D. Zocher hierbij be trokken kunnen zijn geweest. Inmiddels was ook het gehuurde terrein uitgebreid tot vierendertig roeden en omrasterd met een ijzeren hek. In 1897 bleek Dreefzicht in een zeer bouwvallige toestand te verkeren en werd het uitgebreid met een 'groote buitenhal' van waaruit men overdekt van de muziek kon genie ten. Volgens zeggen diende deze hal tevens voor het stutten van het gebouw. Men vond al in die tijd dat het niet bijdroeg tot de verfraaiing van het geheel. Waar deze buitenhal precies stond is niet duidelijk, maar mogelijk gaat het hier om de bouw van een permanente serre aan de noordzijde. Het sociëteitsgebouw was toen allang niet meer alleen 's zo mers in gebruik. Met name de twee nevenzalen werden ook in de winter voor bijeenkomsten door de leden gebruikt. In 1922 verkocht Trou moet Blijcken de buitensociëteit en de op het terrein aanwezige muziektent voor Fl. 1500,- aan de gemeente Haarlem. Deze verkocht het complex even later aan de heer en mevrouw H. Th. van Looy. Onder hun leiding werd de oude sociëteit als café onder de naam Café Dreefzicht voortgezet. De grond bleef eigendom van de stad en werd van de gemeente gehuurd. Zij vroegen in 1927 vergunning tot het verbouwen van de toiletruimte. Deze bevond zich als aanbouw aan de westkant (zijde Koningin Wilhelminalaan) in het verlengde van een serre en bestond uit een houten optrekje. Voor de vrouwelijke bezoekers was één toilet beschikbaar, voor de mannen één toilet en twee urinoirs. De nieuwe toiletruimte werd groter en in steen uitgevoerd. Voor de vrouwen kwamen nu drie toiletten en twee wastafels, voor de mannen één toilet, drie urinoirs en één wastafel. De vloer was in granito uitgevoerd. De mu ren aan binnen- en buitenzijde gepleisterd. Verdere afwerking en kleur is niet bekend, behalve dat aan de binnenkant tegels waren aangebracht. Evenals het oude was het nieuwe toiletgebouwtje toegankelijk vanuit de grote zaal. Vervolgens werd in 1938 een vergunning gevraagd voor de aanleg van een terras aan de noord- en oostzijde van het gebouw. Het ontwerp werd geleverd door architect F.M. Kramer. Het nieuwe terras met een grootste MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 153