meer over. Direct na de oorlog pakten C. Keur en P. Wempe de draad weer op en namen het gebouw opnieuw als café restaurant in gebruik. Na voorbereidingen in 1945 en 1946 dienden zij in 1948 een verbouwingsplan in voor Café Restaurant Dreefzicht zoals het vanaf dat moment bekend zou staan. De belangrijkste wijziging aan het exterieur was de sloop van een deel van de serre en de toiletruimte aan de westzijde. Daarvoor kwam een geheel nieuwe uitbreiding in de plaats waarin een nieuwe toi letgroep, rijwielbergplaats, garderobe en een kleedkamer werden onder gebracht. De kleedkamer stond in directe verbinding met een podium in de grote zaal. Tot die tijd was de hoofdingang altijd aan de noordzijde -I53~ geweest, centraal in het grote terras. Nieuw was een tweede ingang nu aan de zuidzijde. In de koepelvormige uitbouw aan die kant werd de cen traal gelegen keuken fors vergroot en de beheerderswoning op de verdie ping anders ingedeeld en ontsloten. De ruimte onder de kappen bleef onbenut, zoals in het verleden ook altijd het geval was geweest. Nieuw was ook het maken van een sierlijk entreeportaal en het vergroten van het terras aan de zijde van de Fonteinlaan. Boven de hoofdentree werd de naam Dreefzicht aangebracht. De heren Wempe en Keur huurden Dreefzicht voor één gulden per jaar. De kosten van de verbouwing waren geheel voor hun rekening. Het was er de gemeente Haarlem alles aan gelegen dat het gebouw weer werd opgeknapt en in gebruik genomen. Zij kregen een huurcontract met een looptijd tot 1975- De grond bleef in eigendom van de gemeente Haarlem. Lange tijd was Dreefzicht een be grip in Haarlem. In i960 ging het complex over in handen van het restaurantconcern Van der Valk. Meteen werden plannen ontwikkeld voor een groot scheepse verbouwing om het gehele pand tot restaurant in te richten. Vijf keer werden schetsplannen daartoe ingediend. De belangrijkste wijzigin gen bestonden uit het compleet uitbreken van het interieur, een nieuwe beheerderswoning met een groot aantal slaapkamers voor het personeel op de verdieping en de sloop van de uitbreiding uit 1948 aan de westzij de, die geheel vervangen en vergroot moest worden. Met name dat laat ste onderdeel vond geen genade in de ogen van de Schoonheidscom missie van toen. Zij kwam tot het volgende vernietigende oordeel: 'Inzake nevengenoemd plan, waarvoor bij de commissie het vijfde ontwerp werd ingediend, berichten wij U, namens de schoonheids commissie, als volgt. Uit de aard der zaak is het een zeer moeilijke opgaaf om naast of aan het oude paviljoen Dreefzicht een uitbreiding te bouwen zonder aan het klassieke gebouw schade te berokkenen. Naarmate deze uitbreiding groter wordt gemaakt wordt zulks ook MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 155