van een feestje in Dreefzicht liepen zij richting auto op het parkeerterrein achter het grote terras. De buitenverlichting was al gedoofd op een paar zwakke lampen van het terras zelf na. De vrouw van het echtpaar strui kelde in het matige licht over de rand van een van de luchtkokers en ver dween in de diepte. Verschillende botbreuken, inwendige bloedingen en ander letsel waren het gevolg. Het zou zeker een jaar vergen aleer de bewuste roosters verplaatst werden naar de bovenzijde van de luchtko kers. De bewuste verbouwing zelf veranderde het uiterlijk aanzicht van -162- Dreefzicht in negatieve zin. De zorgvuldig uitgevoerde aanbouw van architect Brouwer werd grotendeels ingepakt in een weinigzeggende uit breiding. De ingang aan de noordzijde werd verlegd naar de zuidzijde. De oude ingang werd verbouwd voor de opslag van containers en dergelijke. De toegepaste materialen zoals witte betonsteen droegen bepaald niet bij tot een harmonisch geheel. Het is achteraf onbegrijpelijk dat de uitbrei ding op deze manier werd uitgevoerd. Begin 1970 komen wederom ver bouwingsplannen op tafel en medio jaren negentig werd het gehele inte rieur opnieuw onderhanden genomen. Ook deze werkzaamheden ver oorzaakten weer het nodige geharrewar met de gemeente. Uiteindelijk stootte het Van der Valkconcern Dreefzicht begin 2000 af en ging het bezit in andere handen over. Een kenmerkend onderdeel van Dreefzicht is vanaf het begin de serre aan de noordzijde geweest. Al op de oudste afbeelding komt deze aan bouw voor. Met de uitbreiding van de grote buitenhal uit 1897 kreeg de serre een definitief en permanent karakter. Het is niet bekend of deze serre rondom gesloten was. Dat is zeker gebeurd nadat de sociëteit in 1922 aan de gemeente Haarlem werd overgedragen en daarna als café in gebruik werd genomen. Het hoofdgebouw werd aan de noord- en oost zijde van een houten uitbouw voorzien met grote vierruitvensters op een houten borstwering en aan de bovenzijde afgesloten met een vensterreeks waarin glas-in-lood was aangebracht. Aan de bovenzijde was een gede coreerde kroonlijst met daarop een eenvoudige balustrade. Zo kent menigeen Dreefzicht voor en na de Tweede Wereldoorlog. Eind jaren vijftig raakte Dreefzicht buiten gebruik en werd de serre rondom dicht gespijkerd. Vandalisme en het weer hadden enige tijd vrij spel en de ver waarlozing sloeg toe totdat in i960 het Van der Valkconcern het complex overnam en het herstel ter hand nam. Op het schetsplan van architect Brouwer uit 1961 ontbreekt de serre. In hoeverre de gedachte om de serre weg te laten in die tijd echt speelde laat zich raden. In dit schetsplan staan alle penanten van de noordgevel weer volledig tot aan het maaiveld aangegeven en zijn alle openingen met Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 164