de meer geschikt. Op oudere afbeeldingen van de sociëteit is deze muziektent zichtbaar. Muziektenten zijn een typisch negentiende-eeuws verschijnsel en werden meestal in openbare ruimten en stadsparken gebouwd. Het orkest zat op een hoger gelegen podium. Het voordeel was dat de muzikanten voor het publiek goed zichtbaar waren en dat onder het podium bergruimte was voor de stoelen, lezenaars en andere attribu ten. Het geheel was van een afdak voorzien. Muziektenten zijn in de regel rondom open en vanaf één kant toegankelijk. Met het nieuwe bouwma teriaal ijzer werden tijdens de negentiende eeuw soms zeer prestigieuze —164- muziektenten opgericht. De muziektent achter de Haarlemse sociëteit is echter altijd in hout uitgevoerd. Het gevolg was dat het verval sneller plaats vond. Zo zal het noodzakelijk zijn geweest dat een aantal keren deze muziektent door een nieuwe is vervangen. Het laatst gebeurde dat in 1951. Aangezien de grond waarop de muziektent werd gebouwd van de gemeente werd gepacht werd een vergunning voor vijf jaar afgegeven met de mogelijkheid van verlenging van telkens vijf jaar. b en w reageerden enthousiast op de aan vrage van Keur en Wempe. Zij juichten het initiatief toe 'omdat daardoor de uit cultureel oogpunt zo belangrijke traditionele concerten in de Haarlemmer Hout in ere hersteld zouden kunnen worden'. De Haar lemse brandweer was minder enthousiast en adviseerde geen riet op het dak toe te passen vanwege het brandgevaar, b en w negeerden dat advies want uit de inspectiestaat van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht blijkt dat op 10 april 1952 de rietdekker bezig was. De bouwtekeningen van deze muziektent zijn bewaard gebleven. De muziektent had de vorm van een achthoek. De onderzijde lag half verzonken in het maaiveld en was opge trokken van metselwerk van oude stenen, waarop het podium, uitgevoerd in beton, rustte. De bovenzijde van het podium lag op één meter. Rondom was een afscheiding van 60 centimeter hoogte en uitgevoerd van geschild, halfrond hout dat met bruine carbolineum was afgewerkt. Op alle hoeken stonden ronde houten palen die gezamenlijk het achthoeki ge dak droegen. De buitenzijde daarvan was met riet gedekt en het dak had een overstek van één meter. Behalve van de afscheiding van het podium is van de overige houtconstructie geen kleur aangegeven. Naast de opgang naar het podium was een dubbele deur tussen keermuren ter ontsluiting van de ruimte onder het podium. Boven op het dak werd een sierlijk spitsvormig element geplaatst. De totale hoogte van deze muziek tent was 7,30 meter. Het geheel was sober en wat somber, maar paste door de natuurlijke materialen goed in de bosrijke omgeving. Vijftien jaar later, in november 1967, was het met de muziektent slecht gesteld. Deze was al enige tijd niet meer in gebruik en deed nog slechts Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 166