tweede helft van de vijftiende eeuw dateren. Waarschijnlijk uit die tijd is ook nog één eikenhouten gebintstel bewaard. Met een gewelfde kelder zijn dat de oudste delen van het huis dat in Haarlem bekend staat als het huis Van Schagen. Uit schriftelijke bronnen weten we vanaf 1541 precies wie hiervan de eigenaars zijn geweest. In dat jaar verkocht Jan van Schoten Gerritszoon het huis aan Joost van Bronckhorst. Het betreft dan een aanzienlijk huis met achterliggend terrein dat een eigen uitgang had aan de Jacobijnestraat. Dat Joost van Bronckhorst belasting moet betalen voor 13 haardsteden in het huis geeft aan dat het toen al om een groot bezit ging. De overige huizen in de buurt hadden één tot drie haardste den en vier was al een uitzondering. De dochter van Van Bronckhorst, Elisabeth, huwde met Willem van Beyeren van Schagen, zoon van de Haarlemse burgemeester Jan. Hun zoon Johan van Beyeren van Schagen was een belangrijk man. Vanaf die tijd is de naam Van Schagen aan het huis verbonden gebleven. Voor de geschiedenis ervan wordt verwezen naar het artikel van Corneille F. Janssen in het Jaarboek Haerlem ig66. Oorspronkelijk gaat het om een groep gebouwen dat deels aan de Koningstraat ligt maar ook deels met een voorpleintje iets van de straat af. Op kaarten uit het eind van de zestiende eeuw, zoals die van Thomas Thomaszoon, is het voorpleintje goed te zien. De toegangspoort dateert uit 1631. Door de eeuwen heen wordt het complex regelmatig en een aan tal keren zeer ingrijpend verbouwd. Tot 1881 blijft het in particulier bezit. Dan komt het complex in handen van de katholieke Haarlemse St. Antoniusparochie, die hier een nieuwe school willen vestigen. Daarvoor had de pastoor al contact gelegd met de zusters Franciscanessen van Heythuizen. Vanaf 1882 vond toen de verbouwing plaats conform de plannen van J.B. Groenen, 'bouwkundige bij de Waterstaat'. Alle historische kappen werden gesloopt, heel veel balklagen vervangen, de voorgevel vernieuwd, het binnenplaatsje dichtgebouwd. Daarachter werd een kapel gebouwd, deels met gebruik van bestaande muren. In die tijd ontstond de huidige kap met de vele dakkapellen en werden de gevels met gestukadoorde speklagen versierd. Boven de ramen van de begane grond stond vanaf die tijd te lezen: School van bijzonder onderwijs voor Katholieke meisjes. Tot 1970 maakten de zusters Franciscanessen hier de dienst uit. Daarna kwam het complex in bezit van de gemeente Haarlem en was hier de stadsdrukkerij en de gemeentelijke archeologische dienst gevestigd. Voordat de jongste restauratie kon plaatsvinden stonden de panden enige tijd leeg, werd er brand gesticht en sloeg het verval toe. Uiteindelijk werd enkele jaren geleden het complex verkocht aan Bouwgroep Groot Kennemer B.V. en werd het herstel ter hand genomen. Het ontwerp daar- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 171