toe was in handen van htv Bouwtechniek B.V. Voorafgaand daaraan werd uitgebreid onderzoek verricht door het Bureau voor Bouwhis torisch Onderzoek J.F. Dröge. Op de begane grond is een aantal winkels gerealiseerd. De verdiepin gen zijn geschikt gemaakt voor bewoning, waarbij de woning in de voor malige kapel heel bijzonder is geworden. Het natuurstenen poortgebouw uit 1631 is de hoofdentree van het vernieuwde complex. De oude binnen plaats van het huis Van Schagen is weer opgeschoond en opgenomen in een publieke doorgang naar het achterterrein. Weliswaar met een trans- -170- parante overkapping is dat nu na de restauratie weer goed herkenbaar. Behalve deze entreepartij en belangrijke muurrestanten uit de vijftiende eeuw en een laat zestiende-eeuwse trappartij (grotendeels door brand verwoest, maar weer gerestaureerd) gaf de kapel uit 1882 aanleiding tot uitgebreid onderzoek. Doordat de oorspronkelijke decoraties van de kapel onder dikke verflagen waren verdwenen wist niemand meer dat die nog aanwezig waren. Door het verval ging de later opgebrachte verf ech ter afbladderen en kwamen er stukken te voorschijn van de oorspronke lijke decoratie. Deze decoratie bestaande uit een veelkleurige sjabloon- beschildering op de wanden en het gewelf vormde de afwerking van de in neogothische trant gerealiseerde kapel. In de bekende Geschiedenis van Haarlem beschrijft F. Allan hoe de kapel er uitzag vlak voor die beschilderingen en verdere afwerking werden aangebracht: 'De Kapel, opgetrokken in Gotischen spitsboogstijl, is nog niet geheel afgewerkt en wacht tot zelfs in het meublement op hare voltooiing. Zoo vindt men er totnogtoe slechts een hulpaltaar in, dat eerlangs plaats zal moeten maken voor een nieuw en sierlijk altaar, in verguld koper, dat thans wordt vervaardigd naar teekening en onder leiding van L.C. Hezemans, architect te 's-Bosch en, wat trouwens als van zelf spreekt, aan de H. Maagd zal zijn toegewijd. Dat altaar zal geplaatst worden tegen de westmuur, die is opgebouwd in drie bogen of nissen, welke elk in 't bijzonder eerlang met een geschilderd licht raam zullen prijken. Eén dier ramen is nu reeds in de middennis geplaatst en bevat drie voorstellingen: ten eerste het bovenvak, of de kop, bevat de buste van z.h. Paus Pius v, onder wiens regering de slag bij Lepanto plaatsvond. Het middenvak stelt als hoofdfiguur de H. Moeder Gods met de rozenkrans benevens het kind Jezus met de wereldbol voor. Daaronder, in het derde vak, ziet men eene voorstelling van den zee slag bij Lepanto (1571). De overwinning, in die strijd door de christe nen op de Turken behaald, werd, gelijk bekend is, toegeschreven aan Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 172