Koningstraat 18-22. De kapel wordt gerestaureerd, 2003. (foto Jos Fielmich) zoek is echter gebleken dat met name op de langsgevels de oorspronke lijke veelkleurige afwerking nog vrijwel volledig aanwezig was en dat de aanhechting van de latere lagen zodanig was dat de oorspronkelijke afwerking ook goed hersteld kon worden. Bovendien zijn deze schilde ringen zowel technisch als artistiek van hoge kwaliteit. De beschildering van de koorsluiting is vanwege vochtaantasting - dit is de enige buitenmuur van de kapel - vrijwel volledig verloren gegaan. Alleen op de korte wandvlakken daarnaast was nog veel van de origine le beschildering aanwezig. De oostwand van de kapel was ingrijpend gewijzigd doordat bij een verbouwing in 1914 de kapel in oostelijke rich ting op vloerniveau vergroot werd. De galerij hierboven heeft blijkens het onderzoek weer de oorspronkelijke en te herstellen beschildering. Ook de gewelfbeschildering werd overgeschilderd maar dankzij de slecht voorbereide ondergrond hiervan was die nagenoeg schadeloos te herstel len. Als we die in detail bekijken zien we tegen de langswanden op de onderste zone een serie hoogvelden die zijn ingevuld met geometrische motieven die aan tapijten doen denken. Daarboven loop een tekstband met, in het Latijn, onder andere lovende woorden voor de maagd Maria. Boven de tekstband volgt dan een vrij neutrale zone waar muurwerk in natuursteen wordt gesuggereerd. Dat was de achtergrond voor de kruis- -173- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 175