ANNOINDEWYNP/E.RS-;64 5 Klein Heiligland tussen nrs. 79 en 91. Gevelsteen 'Inde Wynpaers', 2004. (foto Jos Fielmich) klein heiligland tussen nrs. 79 en 91, achtergevel Frans Halsmuseum 'De Roggestekers van Weert' Op 21 augustus 2003 is hier de door de firma Snoep Vermeer uit Amsterdam gerestaureerde en gepolychromeerde steen geplaatst. Deze gevelsteen dateert uit de zeventiende eeuw en is oorspronkelijk afkomstig uit het pand Lange Veerstraat 13. Volgens het boek Gevelstenen van Haarlem vertelt de steen de wonderlijke gebeurtenissen, die zich bij het stadje Weert hebben afgespeeld. Een visserskoopman reed daar met zijn volgeladen kar over de heide. Door een hobbel in de weg viel een rog uit de kar en bleef op de heide achter. Hij werd even later gevonden door een inwoner van Weert. De man herkende de rog niet als een normaal levend wezen, maar associeerde het dier gelijk met duivels en demonen. Hij rende ijlings naar de stad en deed bij het stadsbestuur verslag van zijn vreselijke ontdekking. Spoorslags werd alarm geslagen en de gewapende wacht moest aantreden en uitrukken om het monster onschadelijk te maken. Bij het zien van het gedrocht durfde echter niemand de aanval te wagen. Slechts één man had de moed het dier met zijn speer te benade ren, terwijl de andere helden zich verscholen. De dappere piekenier was al gauw over zijn angst heen. Hij was afkomstig uit Goes en had lange tijd het beroep van visser uitgeoefend. Hij had het dier dan ook snel herkend MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 181