tenzorg. Een aantal leden van de Vereniging heeft direkt contact gezocht met de werkgroep, vaak in verband met bepaalde plannen in hun buurt of straat. Op 30 augustus heeft de werkgroep een excursie gemaakt naar de Oostelijke eilanden en IJburg in Amsterdam, waarbij de aandacht vooral is uitgegaan naar de vormgeving en inrichting van de openbare ruimte. Raaks In 2003 is, evenals in 2002, veel tijd besteed aan de plannen voor het -192- Raaksgebied. De werkgroep heeft ernstige bedenkingen tegen zowel de nieuwbouwplannen als de sloopplannen. De beoogde nieuwbouw is naar de mening van de werkgroep te grootschalig en sluit niet aan bij de omge ving. Voor de openbare ruimte is feitelijk alleen wat restruimte overge bleven. Met betrekking tot de sloopplannen hebben de activiteiten van de werkgroep zich geconcentreerd op behoud van de voormalige HBS-a. In de eerste plaats vanwege de grote betekenis die dit gebouw als historisch referentiepunt in zijn omgeving zou kunnen hebben. Als dit gebouw wordt afgebroken ontstaat er één groot nieuwbouwgebied van de stads bibliotheek tot voorbij de kop van de Zijlweg, zeker nu ook de Anto- niusschool (het Patronaat) is gesloopt. In de tweede plaats is voor behoud gepleit vanwege de kwaliteiten van het gebouw zelf: de markante gevel, de majestueuze ingangspartij, de architectonische en sculpturale details in en op de gevel; en in het interieur het metsel- en tegelwerk in de bovengangen, het hardstenen trappenhuis en de formidabele kap van Amerikaans grenenhout. In essentie komen de bezwaren erop neer dat iets wat onvervangbaar is, in de plannen van de projectontwikkelaar en het gemeentebestuur moet plaats maken voor iets wat overal kan staan. Want de beoogde nieuwbouw is nu niet van zodanige kwaliteit dat deze niet net zo goed in Alphen, Zoetermeer of Hoofddorp gerealiseerd zou kunnen worden. Het is een anoniem plan dat geen enkele binding heeft met de rest van de stad, terwijl het gebouw van de HBS-a onvervangbaar is: zulk beeldhouwwerk, tegen- en metselwerk zijn in de huidige tijd onbetaalbaar; Amerikaans grenenhout is helemaal niet meer te krijgen (behalve als duur sloophout). Overigens sluit de werkgroep niet uit dat gezien de huidige economische omstandigheden de plannen ingrijpend gewijzigd zullen worden als het gebied eenmaal kaalgeslagen is. Op advies van de werkgroep heeft het bestuur van de Vereniging Haerlem inhoudelijk bezwaren gemaakt tegen het uitwerkingsplan (in 2002) en tegen de sloopplannen (in 2003). Alle bezwaren zijn op juridi sche gronden afgewezen. De gemeente kon moeilijk anders meer want zij had al een realisatieovereenkomst met de projectontwikkelaar getekend Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 194