vóór de burgerij formeel bezwaar kon maken. En aan die overeenkomst zit het gemeentebestuur tot 2009 vast, of zoveel later als de plannen ver traging oplopen. Enkele organisaties zijn tegen de afwijzing in hoger beroep gegaan. Masterplan Spoorzone Een tweede project waarbij de werkgroep vanaf het begin betrokken is geweest is het Masterplan Spoorzone. De werkgroep heeft in het alge meen positief over het plan geoordeeld. Wel is op een aantal onderdelen commentaar geleverd. Het ontwerp is gemaakt door een onderzoeksbu- -193- reau. In tegenstelling tot de Raaksplannen lagen in dit geval dus ontwerp en uitvoering niet in een hand. Dat heeft tot een veel meer afgewogen plan geleid. Veel zal echter afhangen van de uitwerking in bestemmings plannen. Zuidtangent Ook dit jaar is aandacht besteed aan het beoogde definitieve tracé van de snelle busbaan aan de zuidrand van de Noordelijke Randstad: de zoge naamde Zuidtangent. Leden van de werkgroep hebben een fietstocht gemaakt langs het tracé en de knelpunten in kaart gebracht. De werk groep heeft vooral stedenbouwkundige bezwaren, omdat het gevaar bestaat dat door de route het beschermde stadsgezicht in twee helften wordt gesneden, waarbij overigens veel zal afhangen van de definitieve vormgeving. Ook aan een mogelijke bustunnel onder het Spaarne kleven grote bezwaren. Het Bestuur van de Vereniging Haerlem heeft aange drongen op een onderzoek naar de cultuur-historische gevolgen van de busbaan (een zogenaamde 'cultuur-historische effectrapportage'). In de plannen wordt alle aandacht gericht op snelheid van de bus. Naar het oordeel van de werkgroep is in een oude binnenstad, waar de afstanden klein zijn, stiptheid veel belangrijker dan snelheid. De werk groep juicht het toe dat in de plannen de mogelijkheid wordt openge houden dat de bus op de duur een tram wordt (de zogenaamde 'vertram- ming'). Egelantiertuin Naar aanleiding van de ontwikkeling van het Masterplan Egelantiertuin heeft het bestuur van de Vereniging op advies van de werkgroep zijn zorg uitgesproken over de verwaarloosde staat en mogelijke sloop van de pan den 90 t/m 96 aan de Kleine Houtstraat. Nr. 92, 94 en 96 zijn eigendom van de gemeente. Nummer 98 is al eerder gesloopt. Hoe het zou kunnen worden is aan de overkant van de straat te zien, waar al nieuwbouw staat. JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 195