door het bureau bvr in opdracht van de gemeente werd ontworpen voor het langgerekte gebied aan weerszijden van de spoorlijn tussen de Veerplas in het oosten en de zogeheten spoorwegdriehoek in het westen van de stad. In zijn reactie liet de werkgroep weten het toe te juichen dat in het masterplan gepoogd werd een duidelijke stedenbouwkundige samenhang aan te brengen in het plangebied. De werkgroep ondersteunt bijvoorbeeld van harte het idee om van de Parklaan weer een echte, groe ne woonboulevard te maken en zodoende de oorspronkelijke steden bouwkundige allure van deze verwaarloosde allee te rehabiliteren. Wat de werkgroep betreft zou hierbij de situatie van vóór de herprofilering in -199- de jaren zestig van de twintigste eeuw als uitgangspunt moeten dienen, dus met een brede, rijk beplante middenberm volgens het ontwerp van L.P. Zocher. Een belangrijk kritiekpunt behelsde de voorgestelde bebouwings- strook langs het Prinsen Bolwerk, nabij de Prinsenbrug. Dit vond en vindt de werkgroep absoluut onaanvaardbaar. Het groene talud (met volkstuintjes) waar het hier om gaat ligt binnen de kaders van het histo rische Prinsen Bolwerk, dat per slot van rekening met het Staten Bolwerk - beide werden ontworpen door J.D. Zocher - een van de belangrijkste cultuurgoederen van Haarlem vormt. Dit bezwaar werd herhaald in een brief aan de gemeenteraad in november. Helaas zonder succes, want het masterplan werd diezelfde maand in zijn geheel door de raad vastgesteld. De werkgroep zal de uitwerking van dit plan op de voet blijven volgen. Brouwerspad Vanaf de start hebben de activiteiten van de werkgroep zich geconcen treerd op het thema van de zogeheten groene, recreatieve oostwestver- bindingen, en in het bijzonder de route Raaks - Houtmankade - Hout manpad, die door de werkgroep inmiddels als 'Brouwerspad' wordt bestempeld. De werkgroep streeft ernaar deze eeuwenoude verbindingen in kaart te brengen en op basis van onderzoek voorstellen te doen voor instandhouding en eventueel verbetering. In de toekomst zou een en ander kunnen worden vastgelegd in publicaties, bijvoorbeeld in de vorm van beschreven en geïllustreerde fiets- en wandelroutes. De wegen die Haarlem van oudsher verbinden met de omgeving liggen voornamelijk in noord-zuidrichting. Dit langgerekte patroon wordt door sneden door enige oost-west georiënteerde wegen en paden, die vooral door lokaal en regionaal verkeer gebruikt worden. Er is een zestal van deze kleinschalige, relatief rustige oostwestroutes te traceren. Het Brou werspad begint bijna middenin de stad aan de kop van de Brouwersvaart en sluit uiteindelijk aan op het Visserspad. Het is een van de cultuurhis- JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 201