bij verschillende bedrijven deed Ab Franken zijn intrede in het familie bedrijf, waarin hij gaandeweg steeds meer taken van zijn vader overnam tot hij er in het oorlogsjaar 1942 alleen voor kwam te staan, omdat zijn vader door de Duitse bezetter was geïnterneerd. Dit was gebeurd als straf, omdat het bestuur van de epilepsiecentra 'Meer en Bosch' en 'Bethesda- Sarepta', waarvan vader Franken als vice-voorzitter deel uitmaakte, de patiënten had geëvacueerd ter voorkoming van maatregelen, waarmee de lijders van deze ziekte door de nazi's werden geconfronteerd. Ab leidde het bedrijf door de moeilijke periode in en vlak na de oor- -206- log heen, zodat in 1948 temidden van al het personeel 'met aanhang' in de Haarlemse stadsschouwburg het 50-jarig bestaan kon worden gevierd. 'Mijnheer Ab' was een bijzonder sociaal voelend werkgever: hij gaf in de oorlogsperiode velen onderdak en was de eerste in de bedrijfstak, die op eigen initiatief een 'personeelskern' opzette, een voorloper van de later verplichte ondernemingsraad. Het was een tijd van hard werken, zes vol le dagen en soms ook nog een deel van de zondag. Als de supermarkten in Zandvoort door mooi weer sneller dan verwacht door hun zondagse voorraden heen waren, rinkelde thuis de telefoon. Franken belde dan niet een medewerker, maar ging zelf de bakkerijen langs om het nog aanwe zige brood op te halen, zodat de hongerige Amsterdammers op het strand weer gevoed konden worden. In de jaren vijftig voorzag Franken ontwikkelingen in de markt van meel en brood, die een verticale integratie onvermijdelijk maakten. Hij verkocht daarom in 1952 het bedrijf aan de Meelfabriek 'de Sleutels' in Leiden, welke later onderdeel zou worden van de Meneba, doch bleef op verzoek van de directeur H.J. de Koster (de latere Minister van Defensie) zijn managementtaken vervullen. Twee jaar later legde hij na een andere fusie deze taken neer. De verkoop van de onderneming bleek een visio nair besluit te zijn geweest, want binnen een periode van vijf jaar was geen van de industriële bakkerijen in Nederland meer zelfstandig. In de avonduren was Franken actief voor de publieke zaak; hij ver vulde functies in de Nederlands Hervormde Kerk (diaconie en kerk voogdij) en bij de Vereniging Protestantse Scholen te Heemstede. Als werkgever droeg hij ook bij aan de organisatie van de bedrijfstak. Hij zat zowel in het hoofdbestuur van de 'neutrale' Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf als in dat van de Christelijke Werkgevers Vereniging. Tevens had hij zitting in de Kamer van Koophandel en was commissaris bij de Nutsspaarbank. Bij zijn terugtreden uit het familiebedrijf - Franken was toen 48 jaar - leek het of er voor hem en zijn gezin een ander levenspatroon zou ko men. Dat was echter allerminst het geval. Er kwamen wel mogelijkheden Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 208