eerder te sterken en dan ging hij er na korte bezinning nóg harder tegen aan met nieuwe plannen, nieuwe ideeën. Zo maakte hij zich onder meer hard voor een uitzonderlijk reclasse- ringsexperiment dat 'dading' werd genoemd. Dat gebeurde in de jaren negentig. Het betrof een unieke methode om daders van lichte misdrijven met hun slachtoffers te confronteren en samen te laten bepalen op welke manier de schade het beste zou kunnen worden vergoed, zodat beide par tijen er genoegdoening aan konden beleven. Het werkte, maar naar het oordeel van de justitiële overheid toch blijkbaar niet goed genoeg. In 1994 werd dit zo doordachte Haarlemse experiment door het openbaar minis- -209- terie stopgezet. Het om vond dat de proef te weinig resultaat opleverde en bovendien veel teveel administratieve rompslomp vergde. Voor Olde Rikkert was het een grote teleurstelling. Hij ging er altijd van uit dat elk mens dat ermee geholpen werd, winst betekende voor de samenleving. Eerder was Frans Olde Rikkert al nauw betrokken bij de oprichting van het Crisiscentrum aan de Schotersingel. Mensen die in acute geeste lijke nood verkeerden konden daar 24 uur per dag terecht voor hulp en tijdelijke opvang, waarna een verdere oplossing werd gezocht. Toen na twintig jaar dit crisiscentrum wegens bezuinigingen met sluiting werd bedreigd, bewoog hij hemel en aarde om een ieder ervan te overtuigen dat het noodzakelijk was dat het bleef voortbestaan. Hij kon het rekken, maar tenslotte werd het toch in 1998 gesloten. Ook dat betekende voor hem opnieuw een teleurstelling. Behalve deze wapenfeiten maakte Olde Rikkert zich in tal van commissies sterk voor zaken die hem nauw aan het hart lagen. Zo zette hij zich als lid van een speciale commissie van toezicht in voor een menswaardige behandeling van asielzoekers die via Schiphol het land uit werden gezet. Die had hij zelf helpen opzetten en deze is nog steeds actief. Graag had Frans Olde Rikkert zich nog jaren ingezet voor zijn mede mensen. En aan de zijde van Joos Clijsen had hij ook zelf nog zoveel wil len genieten van de kunst, omringd door zijn grote vriendenschaar. Op de zeer bijzondere begrafenis op het fraaie kerkhof aan de Kleverlaan was die sfeer van vriendschap en genegenheid voelbaar. En een ieder keerde huiswaarts met het goedlachse portret van Frans Olde Rikkert op zak, als dierbare herinnering aan een goed mens. KO VAN LEEUWEN NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 211