Haarlemse melkslijters niet voldeed aan de minimumeisen. In 1916 waren er 32 gevallen waarbij werd geconstateerd dat het soortelijk gewicht van de melk te laag was en bij 104 gevallen was het vetgehalte onder de maat. De Keuringsdienst en Gezondheidscommissie in Haarlem hadden al jarenlang aangedrongen op meer toezicht maar pas in 1916 vaardigde de Gemeenteraad eindelijk een algemene 'Verordening regelende het toe zicht op eet- en drinkwaren en op de waren bestemd tot hulpmiddelen bij den verkoop en de toebereiding dier waren' uit. De ambtenaren van de Keuringsdienst werden belast met het toezicht op de naleving van het in de verordening bepaalde. Door de strenge controle en zware straffen die frauduleuze handelaren in het vooruitzicht werd gesteld, bleef het aantal overtredingen verder beperkt. Eén handelaar kon men toch op heterdaad betrappen toen hij voor de verkoop bestemde volle melk aanlengde met afgeroomde melk en hij moest de maximale boete van 250,- betalen. Ook met andere producten werd regelmatig geknoeid. Maizena bestond uit aardappelmeel vermengd met tapiocawortel, in gevulde koe ken werd een mengsel van pronkbonen aangetroffen, in bakolie zat lijn olie in plaats van raapolie. Peper werd met bonen- en aardappelmeel of gemalen rijst vermengd. In gemalen koffie werd gedroogde koffieprut Zeepdistributie bij Firma A.J. van der Pigge, Botermarkt 19x8. (coll. Kennemer Atlas) WIM DUBA M.M.V. TONY LINDIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 31