roggebroodjes die gemakkelijk stuk geklopt konden worden. Proeven daarmee gaven als resultaat dat ze wel gloeiden, maar weinig warmte uit straalden. Ook vervaardigde men wel kunstbriketten door in een emmer met water enige handen zout, oude kranten, turfmolm, kolengruis, hout splinters of aardappelschillen tot een dikke brij te roeren. Na vier, vijf dagen staan moest men deze brij in kleine bloempotjes drogen en gereed maken om te stoken. Papier speelde als vervangingsmiddel een belangrijke rol om de koude te weerstaan. Reeds in de eerste oorlogswinter was er gebrek aan wollen dekens. In Denemarken ging men op de vervaardiging van papieren dekens over, een voorbeeld dat in ons land spoedig navolging vond. Een patroon ter vervaardiging van zo'n deken werd in Haarlems Dagblad gepubliceerd. Een beetje handige huisvrouw kon een eenvoudige over trek maken van katoen en deze vullen met 80 kranten, die in lagen in de hoes moesten worden vastgenaaid. Het was ook mogelijk de hoes te vul len met proppen kranten, maar die werden al gauw 'vlossig' en misten daarom hun uitwerking als goede vulling. Winkeliers waren bereid gratis les te geven in het vervaardigen van dit soort dekens. In de etalage van de firma Donker (Barteljorisstraat, hoek Zijlstraat) werden de verschil lende stadia van bewerking tentoongesteld, waarmee klanten gelokt wer den. Tevens had zich een comité dames gevormd om voor de armen papieren dekens te vervaardigen. Vier vrouwen wisten in één middag een deken te maken. Uit Duitsland kwamen papieren vloerkleden, papieren dweilen en zakken. Zelfs papieren kleding werd aangeboden. Er werden ook allerlei adviezen gegeven om de kou enigszins te weer staan. In Haarlems Dagblad werd aanbevolen het lichaam met koud water te wassen en wel met een snelle afsponsing van het lichaam - met koud water - en daarna in een koud bad. 'Snel trekken dan de huidvaten zich samen. Als dat dagelijks gebeurt, zijn ze getraind als de winter komt. Maar we mogen niet teveel grijze haren hebben als we dit doen...' Water kon desgewenst vervangen worden door koude lucht (enige tijd met ont bloot bovenlijf in een koude kamer staan) en wie zo gehard was, kon de winter tegemoet. Nieuwe bezuinigingsmaatregelen volgden. De gas- en elektriciteitsta rieven werden verhoogd. Bij de meeste huishoudens werd een muntgas meter geïnstalleerd waardoor rantsoenering van het gasverbruik werd bevorderd. Ook bestond de mogelijkheid om warm water te kopen, bij voorbeeld bij de bakkerij Scholten aan de Houtmarkt. Er werd per dag circa 600 liter water verkocht. Op 12 november 1917 werden door de Gemeente Reiniging 6 watersproeiwagens, getrokken door paarden, inge richt voor de warmwatervoorziening aan de bevolking. De stad werd WIM DUBA M.M.V. TONY LINDIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 37