zetel van de Vereniging Haerlem) had gedeeltelijk zijn vloer verloren 'en om de gaten aan het gezicht te onttrekken, hebben de aldaar dienst doende agenten daarin groen en wat dies meer zij geplant.' Het posthuis Houtbrug had een deur verloren en de telefoonkast was met een touw aan elkaar gebonden.31) Sociale nood De prijsstijgingen hadden tot gevolg dat veel mensen onder het bestaans minimum leefden. Vaak verlieten mannen hun gezin omdat zij niet meer tegen de ellende konden. 'Het verantwoordelijkheidsgevoel bij vele man nen schijnt hoe langer hoe minder te worden, zodat bij de minste tegen spoed, vrouw en kinderen verlaten worden om elders heen te trekken, zonder dat het mogelijk is hun verblijfplaats te vinden...' De achtergela ten vrouwen klopten in hun wanhoop bij het Armbestuur aan. Zo wer den in 1916 al 178 moeders tevens gezinshoofden bedeeld; ruim 14% meer dan het jaar daarvoor. Werd de gevluchte, onmachtige echtgenoot weer opgespoord, dan dwong de voogdijraad hem weer voor zijn gezin te gaan zorgen. 32> Het Haarlems Dagblad heeft in die dagen een tweetal onderzoeken gedaan naar de omstandigheden waaronder arbeidersgezinnen leefden. Er moet gezegd worden dat het niet de allerarmste gezinnen waren, die bij deze onderzoeken werden betrokken. Maar toch werd ook daar maar al te vaak ondervoeding geconstateerd. Arbeiders met een gemiddeld Twee kleine melkkannetjes, (coll. A.G. van der Steur) WIM DUBA M.M.V. TONY LINDIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 41