De Middenstandskeuken was een andere instelling op het gebied van voedselvoorziening. Deze werd begin 1917 opgericht en beoogde voor ver schillende lagen van de bevolking gevarieerde menu's te bereiden tegen verschillende prijzen al naar gelang de financiële draagkracht. In de eet zaal, gevestigd in de Voorhelmstraat, stonden tien tafeltjes voor enkele personen en twee grote tafels waar dertig mensen plaats konden nemen, alle met witte tafelkleedjes gedekt. Net geklede dienstertjes met een koket wit kapje op zorgden voor de bediening. Het avondmenu bestond de eer ste dag uit runderlapjes gevuld met gehakte blinde vinken, andijvie en -46- aardappelen, dit alles tegen de prijs van 50 cent. Tussen 12 en 2 uur 's mid dags werden de zogenaamde - wat eenvoudigere - 30-cent-menu's ver strekt. 41) Tenslotte was er nog het Fonds van wijlen P.H. Klarenbeek dat in 1918 kans zag aan 63 behoeftigen regelmatig grutterswaren te verstrekken. Het in 1659 gestichte Fonds van J.J. Blommert verstrekte wekelijks aan oude vrouwen brood en andere zaken.42) Het gemeentebestuur heeft geprobeerd zich zo goed mogelijk door de moeilijke tijd heen te slaan. Het trachtte onder meer de voedselschaarste te bestrijden door circa tien ha. grond geschikt te maken voor het ver bouwen van aardappelen en groente. De plantsoenen echter bleven hier bij gespaard omdat het gras nodig was voor de gemeentepaarden. Wel ging de dienst Hout en Plantsoenen lindebloesem verzamelen om een goede surrogaat voor thee te kunnen bieden. De actie om beukennootjes te verzamelen kwam van de minister van Landbouw. Hij verzocht de hoofden van de scholen om de schooljeugd op te wekken tot het verza melen van beukennootjes: hieruit zou spijsolie en voederkoeken voor het vee geperst kunnen worden. Dat dit een ernstige zaak was, bleek uit de inbeslagname door de distributiepolitie van 20 kilo 'gehamsterde beu kennoten bij een kapper in Haarlem.43) Sociale beroering De Haarlemse bevolking heeft de beroerde omstandigheden ten gevolge van de Eerste Wereldoorlog niet alleen maar gelaten over zich heen laten komen. Diverse protestvergaderingen en demonstraties vonden plaats. In 1916 werd op tweede pinksterdag door het Revolutionair Comité een bij eenkomst belegd in het Brongebouw. De zeshonderd aanwezigen werden aldaar toegesproken door de socialistische voorman Domela Nieuwen- huis. Hij hamerde op punten als het kapitalistische systeem en het al maar voortduren van de mobilisatie, hoofdpunten van de algehele onvre de. Het plan om na afloop van de vergadering een manifestatie te houden Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 48