om zonder bon brood op te eisen. De bakkerijen Ceres en De Tijdgeest werden geheel en al leeggehaald. Daarna kwamen kleinere bakkerijen aan de beurt. In de Paul Krugerstraat werden de ruiten van een winkel ingedrukt. De winkeliers stonden machteloos en lieten dan maar mensen in groepjes tegelijk binnen totdat ze uitverkocht waren. Het bleef onrus tig en de burgemeester vroeg de militaire autoriteiten om assistentie. Een compagnie infanteristen verscheen, die de Cronjéstraat en verschillende zijstraten afzette. De onrust bleef ook de volgende dag bestaan. Grote groepen vrouwen trokken door de stad en drongen winkels binnen; pas- —50— serende bakkerswagens moesten het ontgelden. De broodfabriek van Franken in de Lange Margarethastraat was het doelwit, als ook de bak kerij Eigen Hulp en het filiaal van de Haarlemse Brood- en Meelfabriek op de hoek van de Jacobijnestraat en de Oude Gracht. Rellen Het was niet verwonderlijk dat de Burgemeester van Haarlem op 11 april 1918 een verbod op samenscholing uitvaardigde, dat niet alleen voor het centrum van de stad gold maar ook voor de buitenwijken. Alle bakkers waren inmiddels uitverkocht. Toch bleven de menigtes samendrommen, die de politie trachtte te verspreiden terwijl de op wacht staande militai ren de winkels beschermden. De soldaten werd toegeroepen terug te gaan naar de kazerne. In de Barteljorisstraat hoorde een agent de 16-jarige Cornelis van der Spek tegen een aantal soldaten zeggen: 'Jullie moeten het verdommen, wij verdommen het ook, flapdrollen!' Het door hem geuite viel onder 'opruiing tot dienstweigering' in het openbaar. Cornelis werd derhalve meegenomen naar het bureau, alwaar proces-verbaal werd opgemaakt. Later op de dag moest de politie opnieuw optreden in de Barteljoris straat, waar de kruidenierswinkel van P. de Gruiter werd belaagd. Er vie len klappen. De 22-jarige Karei van Melsen zou, volgens het opgemaakte proces-verbaal, een dienstdoende agent opzettelijk mishandeld hebben door een klap tegen de wang, waarbij de pet van de agent over straat rolde. Deze daad van agressie werd beantwoord door een sabelhouw, die bij Karei een bloedend hoofd tot gevolg had. Verder vond in het Rozen- prieel een ernstige botsing plaats tussen de vrije socialisten en de politie. Ook de onrust in het centrum leefde weer op. Patrouilles militairen bevolkten Gedempte Oude Gracht en Grote Houtstraat. Omstreeks half acht 's avonds werd een groepje militairen in de Jansstraat door een opge wonden menigte bekogeld met stenen. Het liep volledig uit de hand. Een sergeant werd op zijn achterhoofd en rug getroffen en twee soldaten lie- Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 52