ROODRELLETJES Naar aanleiding van de ongeregeldheden, die in verband met de inkrimping van het brood-rantsoen elders in den lande zijn voorgekomen, wordt bij deze een beroep gedaan op de inge zetenen om dezen Regeeringsmaatregel niet op de bakkerijen te Vreken en zich derhalve te onthouden van handelingen, die geen ander gevolg hebben, dan dat deze bedrijven benadeeld en nog ■meer dan reeds het geval is, in hun bestaan bemoeilijkt worden. In verband met de wijziging in den duurder broodkaarten hebben 'de Haarlemsche bakkerijen besloten met ingang van Maandag 8 April a.s. uitsluitend verkrijgbaar te stellen brood van 400 gram en Bericht uit het Haarlemsch Dagblad, 1918. pen eveneens verwondingen op. Volgens ooggetuigen waren de man schappen uitgescholden en uitgedaagd: 'Steek maar op als je durft, je mag immers niet', werd er geroepen, doelend op de charge met de bajonet. Bij de Schoolsteeg vlogen stenen door de lucht en stonden mensen met mes sen klaar. Herhaaldelijk waarschuwen had geen effect meer. Een in het nauw gedreven militair schoot in de lucht. Ook dit hielp niet. Een meer gericht salvo volgde. De kogels vlogen door de straat en de menigte stoof in paniek uiteen of ging plat op de grond liggen. Net op dat moment kwam de 61-jarige heer Smit de straat in. Hij woonde in de Jansstraat en liep al met zijn huissleutel in de hand voor het Gerechtsgebouw, toen hij door een kogel in de rug getroffen werd. De man stortte met beide han den omhoog voorover, voor de deur van het Gerechtsgebouw. Verkerk, de conciërge aldaar, rende naar buiten en droeg de man die al stervende was naar binnen. Nog drie personen liepen door de kogels schotwonden op aan de benen. Met behulp van de inmiddels toegeschoten politie werd de menigte met sabels en gummistokken uiteengeslagen. Een agent liep daarbij een messteek op in zijn hand. Cavaleristen verschenen. Zij boe zemden meer respect bij de menigte in, want nu werd dadelijk ruim baan gegeven. Toch was er nog steeds een grote menigte op de been en laaide het oproer op enkele plaatsen weer op. Pas laat in de avond keerde de rust weer. Ondanks enige herrie van opgeschoten jeugd bleef het de vol gende dag rustig.47' Wel reageerden de SDAP-afdeling Haarlem en de Coöperatie de Voor uitgang op de relletjes door een manifest dat aan de leden werd rondge- Veelvouden daarvan. Namens de Haar], Bakkeryen: HERM. C. KLOET, Secr. H.B.P.V. WIM DUBA M.M.V. TONY LINDIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 53