stuurd. Hierin werd aangedrongen om niet mee te doen - hoe begrijpe lijk ook - aan de provocerende acties, relletjes en plunderingen van de afgelopen tijd. Ze redeneerden dat niet de bourgeoisie in feite werd getroffen, maar de medearbeiders.48' Staking Een ander conflict was losgebrand bij de transportarbeiders. Op 18 maart 1918 werd door de Centrale Bond van het Transportbedrijf een staking uitgeroepen waarbij de bond een aantal niet geringe eisen op tafel legde. Het basisloon van 15,- per week moest worden opgetrokken naar 20,- en er diende een maximumwerktijd komen. Men bedong tevens zeven vakantiedagen per jaar en een regeling in geval van ziekte of overlijden. Dit alles legden de werkgevers naast zich neer. 'Het veevoeder wordt steeds duurder...!', was een van hun opmerkelijkste argumenten. De sta kingen breidden zich uit, de werkwillenden werden lastiggevallen en de patroons moesten nu zelf hun vrachtwagens besturen. Op het Kenne- merplein werd een kar met mest tegengehouden, het paard uitgespannen en met de knecht mee naar huis gestuurd Op 27 maart werd op een vergadering door stakers geklaagd over het op treden van militairen, die werkwilligen begeleidden. Zij zouden daarbij ook helpen met het laden en lossen. De stakers achtten dit optreden door 'onderkruipers' ongeoorloofd. Het kwam op vele plaatsen tot schermut selingen tussen stakers en de politie. Ook nu werden de stakers met char ges met de blanke sabel uiteengedreven. Men was zich de Russische omwenteling van oktober 1917 indachtig en meende keihard te moeten optreden tegen alles wat maar een zweem van revolutie in zich had. Eind april kwamen de bond en de transportondernemers tot een overeenstem ming, zodat de staking kon worden beëindigd.49' Een combinatie van toenemende maatschappelijke ellende met een veel bewuster geworden en georganiseerde arbeidersmacht, zorgde er voor dat in Haarlem (en ook elders in het land) de sociale onrust tot ongekende hoogten was gestegen. Hoewel alle ongeregeldheden een ern stige uiting waren van de zeer grote ontevredenheid van de Haarlemse bevolking, miste men toch hier het grote revolutionaire element, waar door de eisen permanent kracht konden worden bijgezet. De Russische omwenteling van oktober 1917 en ook de op handen zijnde revolutie in Duitsland (november 1918), maakten het gemeentebestuur beducht en lokten het harde optreden tegen deze elementen uit. Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 54