Na de wapenstilstand november 1918 In vergelijking tot de omringende oorlogsvoerende landen heeft Neder land tijdens de Eerste Wereldoorlog kunnen profiteren van zijn neutrali teit. Buurlanden waren gedwongen hun investeringen en consumptie in dienst te stellen van de oorlogsinspanningen. In Nederland was dat niet het geval en dit had tot gevolg dat de Nederlandse welvaart gunstig afstak tegen die van de omringende landen. Met uitzondering van enig revolutiegevaar - om met de dreigende woorden van Jelle Troelstra te spreken - bleef het land een oase van rust in Europa. De zo juist beschreven sociale onrust in Haarlem was gering ten opzichte van de sociale onrust elders ten gevolge van instabiele rege ringen en economische chaos. Een verregaande reconstructie van het productieapparaat was niet aan de orde, een kleine aanvoer van grond en hulpstoffen was al voldoende om het apparaat te activeren.50) Het eco nomische leven in Haarlem paste zich tijdens de oorlogsjaren zo goed mogelijk aan. Veel bedrijven hebben zich op de binnenlandse markt ge richt en/of schakelden over op vervangingsproductie. Toen de wapenstilstand in november 1918 een feit was, waren de ver wachtingen in Haarlem dan ook hoog gespannen. Het raadslid H. van der Berg liet dat blijken door in de raadsvergadering van 8 januari 1919 een gedicht voor te dragen van Guido Gezelle: 'Wees welkom in den hemel daar, O, lang verbeide sterren klaar, 't Was diepe donker, al verdwenen, Nu wordt het licht voorwaar, De duistere nacht vaart spoedig heenen. Maar dat viel tegen, want de economische opleving bleef vooralsnog uit. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer A. de Clerk, zegt in de vergadering van 14 januari 1919 hierover het volgende '...wie gedacht heeft - en zo heeft zeker de overgrote meerderheid dat na beëindiging van den oorlog een algemene verlevendiging van zaken zou plaats hebben, is helaas bedrogen uitgekomen. De wereld distributie, in handen der Geassocieerden, legt zware druk op onze vrijheid en hoogst onzeker zijn nog de toestanden, in het bijzonder de sociale verhoudingen. Waar deze op zullen neerkomen is thans nog moeilijk te voorspellen. Maar hierover kan men wel zeker zijn, dat de toestanden van voor de oorlog niet meer zullen terugkeren en WIM DUBA M.M.V. TONY LINDIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 55