bonden distributieregelingen. Feilloos waren deze regelingen niet, zoals is gebleken. Van een regelmatige aanvoer was nauwelijks sprake. Wellicht kan onze stadsbestuurders verweten worden dat zij wat be treft de sociale woningbouw teveel hebben overgelaten aan het particu lier initiatief en daardoor te weinig aan de woningnood hebben gedaan. Maar de vrees voor een revolutionaire omwenteling in de stad zat er goed in. De blanke sabel werd tegen protesterende vrouwen en kinderen inge zet en militairen werden opgeroepen ter ondersteuning van dit soort acties, ook tegen stakers. Dit kwam in geheel Nederland voor, en was ook -56- niet bijzonder voor Haarlem. De internationale gebeurtenissen werkten de radicalisering van een deel van der arbeidersbeweging in de hand. Maar die angst voor revolutie was misschien in Haarlem te voorbarig. De mensen die in de laatste oorlogsjaren hun strijdliederen zongen, dachten niet aan een sociale omwenteling, maar aan brood en aardappelen. Dat was wat hen op de been bracht. In Haarlem kreeg men te maken met de gevolgen van een oorlog, die veel meer invloed zou hebben op het dagelijks leven dan men aanvanke lijk dacht. De rol van gemeente en overheid was toen nog niet duidelijk op sociaal gebied. Veel werd aan particulier initiatief overgelaten, terwijl men toch de Haarlemse bestuurders aankeek op voedsel- en brandstof distributie en armoedebestrijding en hen verantwoordelijk achtte voor de ellende, terecht of onterecht. Noten De Historische Werkgroep van de Vereniging Haerlem heeft zich vele jaren met het project 'Haarlem in de Eerste Wereldoorlog' bezig gehouden. Onderzoek werd verricht door Walter Blazer, Wim Duba, Aad Neeven en Piet van Wijngaarden (f). De oorspronkelijk veel bredere opzet is in dit arti kel verlaten. De nadruk wordt hier gelegd op de sociale gevolgen van de Eerste Wereldoorlog, grotendeels gebaseerd op het onderzoek van Wim Duba. Tony Lindijer heeft hierbij de omwerking van het materiaal tot artikel voor het Jaarboek Haerlem op zich genomen. Bij de selectie van het beeld materiaal zijn wij op verschillende illustraties attent gemaakt door F. Baars. 1. Haarlems Dagblad 3 augustus 1914. 2. J. Clausing, Conrad Stork iSSyrggg, Haarlem 1958, blz. 55. 3. Idem, blz. 55. 4. Marcel Bulte en Aad Neeven, Garnizoensstad Haarlem, Haarlem 1992, blz. 102-116. Het artikel van Wim Klinkert 'Met de pen of met het zwaard' in: Leven naast de catastrofe. Nederland tijdens de eerste wereldoorlog, Hilversum 2001, geeft aan dat het beeld dat Nederland onvoorbereid op de oorlog zou zijn, grondig herzien moet worden. Troepen waren juist in uiter- Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 58