Tijdgenoten over Haarlem xxvi D. van 't Sant, 1840 In de zomer van 1840 bracht de Gorinchemse kostschoolhouder Dinant ~59~ van 't Sant met een klein gezelschap een bezoek aan Haarlem. Eigenlijk waren ze alleen maar op doorreis van Den Haag naar Amsterdam. Na een kleine drie uur in een diligence te hebben doorgebracht bereikten zij in de vroege morgen, het was tegen vijf uur, een regenachtig Haarlem. Daar wilden ze een kopje koffie nuttigen alvorens per trein door te rijden naar Amsterdam. Waarschijnlijk troffen ze het slecht omdat het kermistijd was. Want zowel in het logement De Bel, in een niet genoemde herberg en in de her berg De Gouden Leeuw, bleek men niet genegen om koffie te schenken. Daarna lukte het wat beter in een kroeg voor handwerkslieden, maar daar bleek de koffie niet te drinken! Toen de zon ging schijnen probeer de men nog tevergeefs te ontbijten in een herberg in de Hout. Uiteindelijk lukte het wel in een gelegenheid bij het station, maar toen was de prijs weer belachelijk hoog. Van 't Sant vond het verhaal zo mooi dat hij er een gedicht Herinnering aan Haarlem over maakte. Dit gedicht kwam een nazaat mij onlangs voorlezen en zij bleek be reid na mijn desbetreffende vraag, het uit te typen en beschikbaar te stel len voor het Jaarboek Haerlem. Het gedicht stond in een cahier met gedichten van Van 't Sant, waaruit nog wat informatie kon worden geput. Ook een artikel van A.J. Busch 2' leverde nadere gegevens. Dinant van 't Sant werd geboren te Gorinchem op 13 oktober 1807 en overleed aldaar op 12 augustus 1887. Hij verloor op jonge leeftijd zijn ouders en was op 18-jarige leeftijd al hulponderwijzer aan een lagere school. In juli 1826 kreeg hij een aanstelling als ondermeester aan de dag en avondschool van A. van Zutphen in het Burgerweeshuis te Gorin chem. Na enkele maanden vertrok hij als hulponderwijzer naar Am sterdam, bij een school die later werd verplaatst naar Vollenhove in Overijssel, een verhuizing waarbij Van 't Sant meeging. In 1832 kreeg hij de leiding over de kostschool van mevrouw Broukerius van Nidek- Leinweber in Huize Kernhem te Ede 3). Hij wilde echter onafhankelijk worden en kreeg in 1838 toestemming om in zijn geboorteplaats A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 61