meer te laten verhuizen naar het Prinsenhof. Het bezwaar dat het gebouw aan de Zijlvest vol was, kon worden ondervangen door nog enige klassen over te brengen naar de Tempelierstraat, waar al enige klassen zaten. Verder vond de commissie het wenselijk, dat in het zuiden van de gemeente, 'ergens in de buurt van het Haarlemmerhoutpark,' een nieuwe hbs-b werd gesticht, die voorlopig van start kon gaan aan de Tempelier straat. Over de bezetting van de hbs-a klassen van het lyceum was de com missie wel te spreken. Zij herinnerde eraan, dat het oorspronkelijk de -82- bedoeling was geweest de leerlingen van de A-afdeling een ander lespro gramma te laten volgen dan op de zelfstandige hbs-a, met andere woor den: de A-afdeling had een eigen vakkenpakket gekregen, waarin niet zozeer de economische vakken centraal stonden als wel de litterair-his- torische. Dit was een idee geweest van Van Mourik Broekman. Zo had bijvoorbeeld een wijsgerige propedeuse bij voorbeeld op het lesprogram ma gestaan. In 1928 was deze eigen weg echter afgesneden. Bij Koninklijk Besluit waren toen de grenzen waarbinnen het A-onderwijs gegeven moest worden veel nauwer getrokken, zodat het literair-historisch aspect bijna geheel verloren was gegaan. De A-afdeling was aldus vrijwel een doublure van de hbs-a geworden. Maar al met al achtte de commissie het niet verantwoord om nu tot opheffing van de A-afdeling van het lyceum over te gaan. De commissie boog zich ook over de financiële kant van de zaak. Zou er door de opheffing van de klassieke afdeling van het Lyceum een fors bedrag bespaard kunnen worden op de gemeentebegroting? Met een een voudig rekensommetje rekende de commissie voor, dat er in 1935/36 jaar lijks 24.750,- bespaard zou kunnen worden. Woog bij het gemeentebe stuur een jaarlijkse besparing van nog geen 25.000,- zo zwaar, dat daar door de opheffing van het Gemeentelijk Lyceum werd gerechtvaardigd? Met een ander rekensommetje wilde de commissie aantonen, dat het lyceum na het gymnasium het beste schoolgeldrendement opleverde. Beide scholen werden bezocht door leerlingen wier ouders tot de beter gesitueerden behoorden en dus een hoger schoolgeld betaalden. 'Al is de klassieke afdeling op zich zelf beschouwd duur, zij maakt het door haar zuigkracht mogelijk het gehele complex dat het Lyceum vormt, goedko per te maken dan drie der andere scholen,' concludeerde de commissie optimistisch. Aanvankelijk leek het erop, dat b en w de aanbevelingen van de com- missie-Thiel ter harte zouden nemen. Het rapport van de commissie werd om advies toegestuurd aan de inspecteurs Van Andel, inspecteur van de lycea, Bolkestein en Elzinga, aan de schoolleiders van de middelbare Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 84