De Zeeweg, Europa's oudste autostrada Een ontwerp van de Haarlemse landschapsarchitect L.A. Springer Inleiding Na de Eerste Wereldoorlog zou één der merkwaardigste werken uit het begin van de vorige eeuw, de nu veel bewonderde Zeeweg, tot stand komen. Ondanks de kritiek vanuit de hoek van natuurbescherming werd naar ontwerp van landschapsarchitect Springer over een lengte van vier kilometer een op natuurlijke wijze slingerende duinweg aangelegd. Het landschappelijk schoon stond voorop; slechts waar het noodzakelijk was greep de menselijke techniek in. 'De ontwerper cijferde zichzelf als mensch weg en gaf voorrang aan het bestaande en het resultaat was de mooiste weg van Europa als we de Alpenpassen uitzonderen, want ook daar was men genoodzaakt door het bergachtige terrein voorrang te geven aan het bestaande', schreef het Bloemendaals Weekblad op 5 juli 1935. Dit kunstwerk werd door grotendeels werkloze arbeiders aangelegd. Voor het eerst had de gemeente Bloemendaal over eigen grondgebied toegang tot de zee. Door de Zeeweg kon het publiek van het schitteren de duingebied genieten zonder dat het gebied hoefde te worden openge steld. Door een twee kilometer lange verlenging over een boulevard even wijdig aan de kust werd de Zeeweg een belangrijke verkeersroute naar de badplaats Zandvoort. Als interlokale verbinding was haar betekenis ech ter niet evenredig aan de enorme kosten die ermee gemoeid waren. De gemeente wilde deze terugverdienen door de aangrenzende woeste duin- gronden als bouwterrein te verkopen. Besluit tot aanleg van een weg naar zee Rond 1900 had burgemeester J.W.A. Immink van Bloemendaal (1881- 1907) enkele vergeefse pogingen gedaan om een weg van Overveen naar het strand te krijgen. De overigens maar ternauwernood mislukte plan nen van de Zandvoortse Terrein- en Hötelmaatschappij om duinwegen aan te leggen tussen Kweekduin en Duin en Daal naar Zandvoort, vorm- HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 91