ken. Er bestond al een wegenplan van de vereniging Bloemendaal's Bloei, maar die route boog direct om naar Zandvoort en liep nauwelijks over Bloemendaals grondgebied. Er volgde overleg met de populaire Haar lemse tuin- en landschapsarchitect L.A. Springer en deze diende al in ok tober 1914 het ontwerp voor een Zeeweg in. Het resultaat was een ver keersader van zo'n vijftig meter breed en met ontgravingen en ophogin gen tot 66 meter. Zo'n snelweg was voor die tijd revolutionair! Zij begon in Overveen aan het einde van de Tetterodeweg nabij de waterleiding en in Bloemendaal bij de zanderij van de Binnenlandsche Exploitatiemaat- -92- schappij tot Onroerende Goederen. In een volgende besloten raadszitting, van 10 december 1914, werd de begroting voor het Zeewegplan besproken. De kosten werden door Springer op bijna een ton geraamd. De erven Van der Vliet zouden de be nodigde grond in eeuwigdurende erfpacht tegen een jaarlijkse canon van één gulden moeten afstaan. Als gevolg van inspraak werd er een aantal voor de gemeente zeer bezwarende bepalingen vastgesteld. Er mocht bij voorbeeld geen straatbelasting of bouwgeld worden geheven, zodat op die manier de kosten van de weg niet konden worden gedekt. Als de par tijen voor 15 januari 1915 niet tot overeenstemming mochten komen, wilde de raad zich in principe uitspreken voor onteigening ten behoeve het algemeen nut. 'Men behoeft dan niet meer over de te smalle en levensge vaarlijke Zandvoortselaan, waar men ieder ogenblik een ongeluk kan verwachten', aldus de burgemeester. De raad besloot in haar vergadering van 24 juni 1915 met één stem tegen tot het aanleggen van een rijweg, lopende van de bebouwde kom men Bloemendaal en Overveen der gemeente Bloemendaal naar het strand en Zandvoort'. Een krediet van 300.000,- moest voldoende zijn om de kosten van onteigening, grondwerkzaamheden en wegverharding te dekken. Tegelijkertijd werd de eerste Zeewegcommissie onder voorzit terschap van mr. A.J. Jacometti geïnstalleerd. In de overwegingen die aan het raadsbesluit ten grondslag lagen werd het verlangen uitgesproken 'een groot werk' te doen uitvoeren tot bestrij ding van de in die komende winter te verwachten werkloosheid. De Zandvoortse raad betuigde in augustus 1915 zijn 'grote ingenomenheid' met de nieuwe verbinding. Springer als tuin- en landschapsarchitect Leonard Anthony Springer zag in 1855 als zoon van een kunstschilder in de hoofdstad het levenslicht. Als telg uit een architectenfamilie nam hij reeds op jonge leeftijd bouwkundige tekenlessen bij zijn oom Willem Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 94