Aan het einde van zijn carrière ontwierp Springer de Algemene Be graafplaats in Bloemendaal, waar hij in 1940 zijn laatste rustplaats zou vinden. Behalve als tuin- en landschapsarchitect genoot Springer erken ning als de eerste dendroloog (boomkundige) in Nederland. Hij was één van de medeoprichters en enkele jaren voorzitter van hun vakvereniging. Eveneens was hij betrokken bij de oprichting van de Nederlandschen Bond van Tuinarchitecten en de afdeling Haarlem van de Natuur Histo rische Vereeniging. -94_ Springer als wegenontwerper Tijdens zijn werkzaamheden bij het ontwikkelen van buitenplaatsen tot villaparken kreeg Springer ook ervaring in het ontwerpen en aanleggen van wegen. In opdracht van 'De Binnenlandsche' ontwierp hij het wegen plan voor het Bloemendaalse Duin en Daal, waarbij de bestaande land schappelijke structuur werd gevolgd. De wegen van Springer kwamen niet van de tekentafel, maar werden met touw en piketten door hem zelf in het terrein uitgezet. Dat verklaart de 'natuurlijkheid' van zijn wegen aanleg. Diezelfde werkwijze paste hij ook toe bij één van zijn laatste grote werken: de Zeeweg. Over Springers filosofie hierbij komen we uit van zijn hand versche nen artikelen in het Tijdschrift voor Tuinbouw meer te weten.3) Per defi nitie waren wegen volgens hem een onnatuurlijk gegeven en dienden zij slechts in noodzakelijke gevallen te worden aangelegd. Maar eenmaal aangelegd konden die lelijke wegen de gebruiker laten zien hoe mooi de omgeving was. Echter, zo liet Springer zien, men moest wegen niet laten kronkelen omdat zoiets natuurlijker zou lijken. Onder zijn leiding zou door de gemeentearchitect J. de Jong Cz. om streeks eind 1918 het beloop van de Zeeweg in kaart worden gebracht. Zonder concessies ten aanzien van het natuurschoon te doen hield Springer daarbij rekening met de eisen op het gebied van de verkeersvei ligheid. Vóór alles diende het heuvelachtige karakter van het duinland schap te worden behouden. Toch bleken enkele wijzigingen in het oor spronkelijke tracé van de ontworpen autostrada niet te vermijden. Aanvraag onteigening De Zeeweg zou over het terrein van de Haarlemse Waterleidingmaat schappij lopen, waarvan de erven Van der Vliet als grootgrondbezitters eigenaren waren en de gemeente Haarlem erfpachtster. Verderop in het uitgestrekte duingebied was aan de zijde van de Zandvoorterweg de Haerlem Jaarboek 2003

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 96