Ten geleide Ons jaarboek schenkt deze keer veel aandacht aan de eerste helft van de vorige eeuw. Aan de Eerste Wereldoorlog deed Nederland weliswaar niet mee, maar haar inwoners ondervonden er wel de gevolgen van. Zo kreeg Haarlem in die jaren te maken met Belgische vluchtelingen, oplopende werkeloosheid, toenemende armoede en schaarste aan goederen. Wim Duba, die jarenlang als lid van de Historische Werkgroep hier onderzoek naar heeft gedaan, en Tony Lindijer schetsen de situatie in Haarlem. Een dramatische gebeurtenis in menselijke opzicht was de fusillade van io inwoners van Haarlem en omstreken in de duinen bij Overveen op 2 februari 1943. Vorig jaar is er een bord met hun namen en een uitleg geplaatst bij de daar reeds aanwezige gedenktekens. De heer J.J. Tem- minck beschrijft de achtergronden en de feitelijke gebeurtenissen van deze fusillade. Ook heeft hij onderzoek verricht naar de grote groep van gegijzelden die doorgestuurd werden naar kamp Vught. In de periode tussen de twee wereldoorlogen werd de toegang naar het strand van Zandvoort en Bloemendaal verbeterd door de aanleg van de Zeeweg en de Boulevard Barnaart. Uit het artikel van Henri Spijkerman blijkt dat het niet alleen een gigantische karwei was om tot definitieve plannen te komen maar ook om uiteindelijk de weg aan te leggen. In Haarlem werd in de periode 1925-1933 geëxperimenteerd met een vorm van middelbaar onderwijs, namelijk met een gemeentelijk lyceum. Haarlem wilde hiermee haar onderwijspositie t.o.v. de regio versterken. Maar het lyceum was geen lang bestaan gegund. In het artikel van J. Römelingh kunt u lezen waarom het geen succes werd. Dat men om 5 uur 's morgens als bezoeker van Haarlem geen koffie kunt krijgen valt op te maken uit het geestige gedicht dat in de rubriek Tijdgenoten staat. Hoewel dit speelde in 1840 is de situatie op dit punt in Haarlem waarschijnlijk niet veranderd. Nieuw in dit jaarboek is de rubriek Varia, waarin korte berichtjes als een aanvulling op een eerder artikel, een anekdote, een gedichtje of een spotprent op een historische voorval worden opgenomen. Deze keer is de rubriek gevuld door A.G. van der Steur en Nop Maas. De bedoeling is echter dat velen een bijdrage aan deze rubriek gaan leveren.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2003 | | pagina 9