Kleermakersherinneringen De kleermakerij Gerard A. van der Steur en het pand Kruisstraat 7 te Haarlem In ig88, een jaar voor het tweehonderdjarig bestaan van het Haarlemse kledingbedrijf Van der Steur, vroeg ik mijn toen tachtig jaar oude vader zijn herinneringen aan de zaak op te schrijven. Ik was toen bezig met het gedenkboek Twee eeuwen kleding in Haarlem dat in ig8g ter gele genheid van dit tweede eeuwfeest zou verschijnen en ik hoopte een deel van zijn aantekeningen daarvoor te kunnen gebruiken. Uiteindelijk kwamen toch maar enkele zinnen in dit boek terecht. Inmiddels zijn er ruim 15 jaar verstreken. In igg4 overleed mijn vader en in 2002 werd de kledingzaak Van der Steur definitief gesloten. Het einde van een inmiddels vrij uniek Haarlems bedrijf. Toen de zaak nog bestond leek het mij niet gepast om in een Jaarboek Haerlem hieraan aandacht te besteden. Nu ligt dat anders, vandaar deze onverkorte publicatie die behalve over een Haarlems maatkledingbedrijf in de twintigste eeuw ook over de herinneringen van een jongen uit de Kruisstraat gaat. Alle illustraties, tenzij anders vermeld, komen uit mijn eigen collectie. A.G. van der Steur Jeugdherinneringen Mijn oudste herinnering gaat naar de periode dat wij tijdelijk woonden in een paar kamers in een huis aan het Kenaupark nr. 1, vlakbij het viaduct, omdat het pand Kruisstraat 7 verbouwd werd. Dit was in 1913 toen ik 5 jaar oud was. Het pand in de Kruisstraat was vroeger een woonhuis geweest. Mijn vader had het in 1904 gekocht om zelfstandig de kleerma kerij voort te zetten. Nadat mijn grootvader in de Grote Houtstraat was overleden en twee zoons enige jaren de zaak hadden voortgezet, gingen door een ruzie de twee broers Gerard en Joop uit elkaar. Oom Joop ging een kleermakerij drijven verderop in de Grote Houtstraat en mijn vader Gerard in de Kruisstraat. L. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 11