van het klooster dat daarmee zijn huis in de Achterkamp werd bedoeld. Zijn verweer mocht niet baten: schepenen oordeelden dat 'één dinck is ende één naem gijs hosen stege ende de aftercamp.' De naam Voorkamp (nu Essenstraat) ben ik pas in 1496 tegengeko men, toen koopman Jan Foppeszoon en de zijnen daar een huis ver kochten. 271 Niettemin, bij een Achterkamp hoort een Voorkamp, dus uit het feit dat de Achterkamp al in 1393 voorkwam mogen we opmaken dat men toen ook al van de Voorkamp moet hebben gesproken. De Voor kamp werd ook wel de Grote Kamp genoemd.2S) De Heiliglanden Tussen de Grote en Kleine Houtstraat liggen de Heiliglanden, in het noorden begrensd door de Gedempte Oude Gracht en in het zuiden door de Gasthuissingel. De Heiliglanden liggen, net zoals de Kamp, in de oor spronkelijke stadsvrijheid, maar er is toch een groot verschil in ont staansgeschiedenis. Dat verschil is uiteindelijk terug te voeren op de om standigheid dat de Heiliglanden op het oude land van de strandwal lig gen, terwijl de Kamp op jong land in de oeverstrook van het Spaarne is ontstaan. De naam Heiligland houdt ongetwijfeld verband met een geestelijke instelling, maar de vraag is welke. Geschiedschrijvers hebben de traditie geschapen dat de naam te danken zou zijn aan het minderbroederkloos ter dat tussen het Groot Heiligland en de Kleine Houtstraat heeft gelegen, op de plek waar later het Elisabethsgasthuis werd gevestigd. Dat is een misvatting. Tot de bouw van het klooster der minderbroeders werd pas in 1453 besloten. De kloosterkerk werd in 1475 ingewijd. De naam Heiligland duikt echter al veel eerder op. De eerste vermelding is aangetroffen in een akte uit 1355, waarin sprake is van een erf 'opt heilighe lant'.29) Het minderbroederklooster kan dus niets met het ontstaan van de naam Heiligland te maken hebben, maar op het eerste gezicht blijft het toch verleidelijk om in een andere context aan de minderbroeders te den ken. Het is namelijk zo, dat er al rond het midden van de veertiende eeuw een Minderbroedersgang of -steeg was. In 1344 lag het huis van een zeke re Gerrit Wouters aan de 'minrebroederganc'. v'> In 1354 werd een kwart van een huis bij de Minderbroedersteeg gekocht door Dirk Spapenzoon. Ook was al vroeg sprake van een Minderbroederserf. De Minderbroe dersteeg liep tussen het Groot Heiligland en de Kleine Houtstraat. Hij kwam ter hoogte van de Gasthuispoort op de Kleine Houtstraat uit. Het pad aldaar heet nog het Minnebroederspad. De eerste vermelding van de Minderbroedersgang (1344) dateert dus -117- BERT KOENE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 119